DuPont 2017'nin İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

ShowStyle Header Template

GAAP hisse başına kâr yüzde 9 yükseldi; hisse başına işletme kârı ise yüzde 30 yükseldi

Satış hacmi ve fiyat iyileştirmesine bağlı olarak toplam satışları yüzde 5 büyüdü

Küresel pazara birinci sınıf, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan bir bilim şirketi olan DuPont 2017 yılının ilk çeyreğine ait GAAP kârını hisse başına 1,52$, işletme kârını ise hisse başına 1,64$ olarak açıkladı. Bir önceki yılın GAAP ve işletme kârı ise hisse başına sırasıyla 1,39$ ve 1,26$ olarak gerçekleşmişti. 

İlk çeyrek satışları, satış hacimlerine bağlı yüzde 4’lük kârla ve yerel fiyatlara bağlı yüzde 1’lik kârın etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 7,7 milyar $ olarak gerçekleşti. Satış hacmi, başta Performans Materyalleri, Elektronik & İletişim ve Tarım olmak üzere hemen hemen tüm segmentlerde büyüdü.  Tarımdaki satışlar, tohum teslimatlarındaki zamanlama değişikliğinden olumlu etkilendi. Söz konusu değişiklik ilk çeyrekteki satışlara yaklaşık 140 milyon $ katkı sağladı.  Zamanlama değişikliğinin şirketin toplam net satışlarına katkısı ise bu çeyrek için yüzde 2 olarak gerçekleşti.

DuPont Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Breen “Ekibimiz ilk çeyrekte güçlü bir işletme performansı sergileyerek, hisse başına işletme kârını yüzde 30 oranında arttırdı,” dedi. Breen sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni çıkardığımız ürünlerin gücü ve önemli pazarlarda artan talep sayesinde hemen hemen tüm iş kollarında brüt satışlarda artış yakaladık. Dow ile birleşmemizde de, Avrupa Komisyonu’ndan koşullu onay alınması ve FMC ile varılan anlaşma ile bazı bitki koruma varlıklarının elden çıkarılması ve FMC’nin Sağlık & Beslenme segmentinin esasen tamamının satın alınması konusu da dâhil olmak üzere, tüm önemli alanlarda kayda değer yol kat ettik. Beklentimiz hâlen, birleşmenin bu yılın Ağustos ayında tamamlanması ve maliyet sinerjilerinde 3 milyar dolar kazandırması hedeflenen 500’ü aşkın proje üzerinde hızla çalışmaya başlayacağımız yönünde.”

 

 

DUPONT HAKKINDA

DuPont, 1802’den beri, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetlerle, küresel pazara birinci sınıf bilim ve mühendislik sunmaktadır. DuPont müşterilerle, hükümetlerle, sivil toplum örgütleriyle ve kanaat önderleriyle işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sağlıklı gıda götürmek, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve yaşamı ve çevreyi korumak gibi küresel sorunlara çözüm bulunmasına yardım edebileceğine inanmaktadır. DuPont ve DuPont’un kapsayıcı inovasyon taahhüdü ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.dupont.com adresini ziyaret edebilirsiniz.