DuPont - TÜZDER İşbirliği İle Hayallerindeki Dünya İçin Proje Geliştiren Çocuklar Ödüllendirildi
 

DuPont_Tüzder_Atölyeler_4

DuPont ve TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) işbirliği ile inovatif fikirleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla hayata geçirilen‘Nasıl Bir Dünya İstiyorum?’ konulu proje kapsamında 4-14 yaşları arasındaki 77 üstün zekâlı çocuk, hayallerindeki dünya için birbirinden ilginç fikirler geliştirdi.

Proje değerlendirme kurulunun seçimi sonucu belirlenen 10 proje sahibi öğrenci gerçekleştirilen törende ödüllendirildi. Öğrenciler aynı zamanda projelerini tanıtma fırsatı da buldu.

Küresel pazara birinci sınıf, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan bilim şirketiDuPont ve Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) işbirliği ile düzenlenen ‘Nasıl Bir Dünya İstiyorum?’ konulu proje yarışmasının kazananları,  TÜZDER Eğitim Atölyeleri’nde düzenlenen törende açıklandı ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

DuPont’un inovatif yaklaşımı ve sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilen, toplam 12 hafta süren TÜZDER “5. Özel Atölye Çalışmaları”nın ana programlarından biri olan “SıraDışı Düşünme Becerileri” dersi kapsamında; 4-14 yaş arası toplam 77 üstün zekalı öğrenciye nasıl bir dünya istedikleri soruldu. 2 haftalık süreç sonrası, projeye emek veren öğrenciler içerisinden 33’ününgeliştirdiği fikirler değerlendirmeye alındı.

Projeler, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden; İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin akademisyenlerinden oluşan proje değerlendirme kuruluna aktarıldı. Projelerinkurul tarafından temel kriter olarak belirlenen maliyet, süre, kalıcılık, gerçekçilik, başarı olasılığı ve yan etkilerin niteliği kapsamında değerlendirmesiyle 10 yaratıcı fikir belirlendi.  TÜZDER atölye çalışmalarının son haftasında proje sahibi öğrenciler ödüllendirildi. Gerçekleştirilen ödül töreninde öğrenciler, projelerini anlatma imkanına da sahip oldu.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler, DuPont ve TÜZDER tarafından belirlenen, öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunacak zeka geliştirici oyunların sahibi oldu. DuPont, yarışmada dereceye giremeyen ve yarışmaya katılamayan öğrencilerin eğitimlerine destek olmak amacıyla gerekli materyallerin sağlanmasına katkıda bulundu.

DuPont_Tüzder_Atölyeler_2

DuPont Hakkında

DuPont (NYSE: DD), 1802’den beri, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetlerle, küresel pazara birinci sınıf bilim ve mühendislik sunmaktadır. DuPont müşterilerle, hükümetlerle, sivil toplum örgütleriyle ve kanaat önderleriyle işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sağlıklı gıda götürmek, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve yaşamı ve çevreyi korumak gibi küresel sorunlara çözüm bulunmasına yardım edebileceğine inanmaktadır. DuPont ve DuPont’un kapsayıcı inovasyon taahhüdü ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.dupont.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

TÜZDER Hakkında

2008 yılında fikri temelleri atılan organizasyon, 2011 yılında dernekleşmiştir. TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği), üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların tespit edilerek okul öncesi dönemden başlayıp yükseköğretim sonuna kadar aile, toplum ve eğitim ortamlarında desteklenmesini, geliştirilmesini, eğitimlerinin zenginleştirilmesini, sosyo-kültürel etkinliklere katılımlarının sağlanmasını amaç edinmiş, Türkiye’nin eğitim alanında önde gelen sivil toplum örgütüdür. TÜZDER ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.tuzder.org   -www.facebook.com/TUZDER adresini ziyaret edebilirsiniz.