SOĞUK EĞİMLİ ÇATI KONSTRÜKSİYONU

 
 
 
Application
Soğuk Eğimli Çatı Konstrüksiyonu | Tyvek® ve AirGuard® Su Yalıtım Örtüleri | DuPont Türkiye

Soğuk Eğimli Çatı Konstrüksiyonu

Tyvek® ve AirGuard® su yalıtım örtüleri, optimum enerji tasarrufunu sağlamaya yardımcı olurken, soğuk eğimli çatılarda yapi içi ve yüzey yoğuşmasını minimuma indirir.

Geleneksel soğuk eğimli çatı konstrüksiyonuyla birlikte, daha fazla izolasyon, daha çok yapi içi ve yüzey yoğuşması anlamına da gelir, bu da terleme ve rüzgar ile artan bir tehlikedir. Sonuç olarak, soğuk eğimli çatılar sıklıkla havalandırma açıklıklarının 'havayı değiştirmesini' gerektirir.  Bunlar, izolasyonun performansını bozarak termal etkililiği azaltabilir.

Tyvek® su yalıtım örtüleri bu sorunu çözmek için özellikle tasarlanmıştır ve soğuk çatı konstrüksiyonlarına bütüncül bir çözüm sağlar. Havanın çatı örtüsü boyunca doğal hareketi sayesinde onu atmosfere dağıttığı ince tahta alana geçirmesi için, çatı alanında su buharına izin verir. Bu, özellikle soğuk eğimli çatı konstrüksiyonunda önemli bir fayda olan izolasyonda havalandırma ihtiyacını giderir. Buharın geçişine açık olup havanın geçişini engelleyen Tyvek® sistemi yapıda aşırı yoğuşmayı engeller ve enerji tasarrufunda fazlasıyla kazanç sunar.

İkincil bir su geçirmez katman olarak Tyvek® su yalıtım örtüleri, arduvaz ve fayanslar üzerine etki eden rüzgar yükünü minimuma indiren bir engel de sağlayarak rüzgar tarafından üflenen kar ve tozu da çatıdan uzakta tutmaya yardımcı olur.

Tyvek® ve AirGuard® Soğuk Eğimli Çatı Uygulamalarında

Yalıtım örtüsü, izolasyon ve çatı kaplama altlığı arasında soğuk çatı katı boşluğuyla birlikte (tavan arası) kiriş seviyesinde uygulanır. Yalıtım örtüsü genellikle tavan kirişleri arasında veya üzerinde bulunur.

Tyvek® ve AirGuard®, Oda olarak kullanılan çatı arası

İnşaatlarda genellikle çeşitli yalıtım türlerinden yararlanılarak sıcak ve soğuk çatı yapılarının bir kombinasyonunu kullanır. Soğuk çatı alanları genellikle 'buhar açıklıklı' izolasyonu içerir (örn. mineral yün); eğimli tavan alanları ise kapalı hücreli ve folyo destekli katı tahta yalıtım malzemelerini içerir. Bunların çoğu fazlasıyla buhar dirençlidir. Buhar direncindeki bu çeşitleme buhar tahrikinde bir dengesizlik oluşturabilir. Bunu çözmek için, 'buhar geçişine açık' yalıtım örtüsünün altına DuPontTM AirGuard® Sd5 gibi bir hava buhar kontrol katmanı (AVCL) uygulanmasını öneriyoruz. DuPontTM AirGuard® Sd5 yapıda oluşan buharı kontrollü geçirerek yoğuşma riskini önler.

Bina Gerekliliklerini Karşılar

Belgesi'nin gerekliliklerini karşılar. BBA sertifikası 08/4548, Tyvek® sistemlerinin havalandırılmayan soğuk ve sıcak eğimli çatıya sahip yapılarda kullanımını onaylar. Bu sertifika özellikle İngiltere’de yapılarda aranan şartlardandır.

 
 
 

Tyvek® Nefes Alan Su Yalıtım Örtüsü Çözümleri 

Nefes alan su yalıtım örtüleri, binaları ve içindekileri tehdit edecek koşullardan korumakta temel bir rol oynar. DuPont™ Tyvek® gibi kaliteli bir çözüme yatırım yapmak, uzun vadeli bina korumasına yardımcı olur ve bu konuda gönül rahatlığı sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

AirGuard®: Buhar Kontrol Katmanı Çözümleri 

AirGuard® hava ve buhar kontrol katmanları (AVCL'ler) %100 hava geçirmezdir. Bu, taşınım yoluyla oluşan ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur ve tüm bina türleri için etkili yoğuşma kontrolü sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

Tyvek® Kapatma Bandı 

Tyvek® kapatma bandı, Tyvek® nefes alan su yalıtım örtüleri ve AirGuard® AVCL'leri ile uyumlu olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Optimum hava geçirmezliği, uzun vadeli performans ve dayanıklılık için bina kılıfını kapatmaya yardımcı olur.

 

Daha fazla oku