AHŞAP YAPİ UYGULAMALARİ

 
 
 
Application
Ahşap yapi uygulamalari | Tyvek® Bina Kılıfı | DuPont Türkiye

Tyvek® ve AirGuard® ile Ahşap Yapı İnşaatı

Ahşap yapı uygulamaları çok yönlülüğü, basitliği ve hafifliği nedeniyle yaygın olarak tercih edilir. DuPont™ Tyvek® su yalıtım örtüleri, ahşap yapıların ömürlerini ve iç konforlarını geliştirerek daha da iyi yapmak için çalışır.

İkili Zorluklar – İkili Koruma

Ahşap yapıların yapıların iki potansiyel riskten etkili şekilde korunması gerekir: dış hava koşulları ve iç yoğuşma. Tyvek®nefes alan su yalıtım örtüleri ve AirGuard® hava geçirmez su yalıtım örtüleri her iki sorunu da tek seferde çözer – su buharının yapı dışına atılmasını sağlar, hava geçirmezliğe katkıda bulunur ve ısı kayıplarını azaltırlar. Ahşap yapılarda iç katmanda kullanılan AirGuard® yapı içerisinden kontrolsüz çıkacak buharı sınırlar, Tyvek®nefes alan su yalıtım örtüleri ise yoğuşmanın yalıtım tabakasına değil buhar örtüsü üzerinde olmasını sağlar ve yalıtımı korur. Aynı zamanda rüzgar geçirimsiz bir tabaka oluşturması yapıya artı ısı yalıtım değeri katar.

Dışarıdan Etkili Koruma

İzolasyonu ve ahşap taşıyıcılı cephe yapısını korumak için, buhar açıklıklı bir su yalıtım örtüsünün kullanılması önerilir.

Tyvek® dış giydirmeler tamamlanmadan önce inşaat sırasında bina yapısındaki malzemelerin yağmur suyu tarafından zarar görmesini engeller. Ayrıca duvara hava yalıtımı yapmaya ve ısı kaybını azaltmaya da yardımcı olur. Bina yönetmeliklerinde termal performans gerekliliklerinde hava geçirmezlik daha önemli hale geldikçe, bu yönde bilincin ve verilen öneminin artması muhtemeldir.

Tyvek® Firecurb™, Solid, Enercor® ve UV Facade tanımlanan duvar uygulamaları için çok yüksek performans sergiler  ve suyun yapı içine nüfuz etmesine karşı gösterdiği dirençle EN13859 standardını destekler. Ayrıca DuPontTM Tyvek® FireCurbTM nefes alan su yalıtım örtüleriyle, DuPont, Tyvek® su yalıtım örtülerinin kanıtlanmış özelliklerine etkili alevi ilerletmeyen teknolojiyi de ekleyerek, korumayı ileri seviyeye getirir.

İçeriden Etkili Koruma

Maksimum enerji tasarrufu ve konfor için, hava geçirmezliği geliştiren ve yoğuşmayı azaltan bir hava ve buhar kontrolü katmanı (AVCL) kullanmak önemlidir. AirGuard® AVCL'leri taşınım yoluyla oluşan ısı kaybını azaltarak ve yüksek mühendislik harikası buhar kontrol sistemini sağlayarak, kontrolsüz hava kaçağını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Kontrolsüz hava kaçağı, plaster pano astarlarındaki ince çizgi çatlaklar boyunca ve izolasyon arasında ve etrafındaki boşluklarda meydana gelir. Bunlar her zaman bina kurutma sürecinde meydana gelir, ancak binaya yerleşilmesi sırasında ve binanın tüm ömrü boyunca oluşan termal hareketlerden dolayı meydana gelir. Tüm floplar ve girişler kesintisiz olarak kapatılacak şekilde kurulduğunda, AirGuard® AVCL su yalıtım örtüleri tüm bina türlerinde bu soruna kalıcı bir çözüm sağlar.

AirGuard® AVCL su yalıtım örtüleri %100 hava geçirmezdir. AirGuard® Sd5,  AirGuard® Sd23, ve AirGuard® Reflective de tamamen su geçirmezdir. İç duvarlar için yüksek mühendislik harikası buhar kontrolünü sunarak EN 13984 için gereklilikleri karşılar. Yani ister AirGuard® Sd5, Sd23, Smart ya da Reflective AVCL'lerini kullanın, yoğuşmayı kontrol etme ve enerji tasarrufunu arttırma yeterliliğine güvenebilirsiniz.

Uzun Süreli Performans için Aksesuarlar

DuPont Tyvek® su yalıtım örtülerini ve AirGuard® AVCL'lerini tamamlamak ve eksiksiz bir şekilde bütüncül çözüm sunmak için bir dizi Tyvek® aksesuarı geliştirdi. Tyvek® UV Facade Bant ve DuPontTM FlexWrap NF dahil.

Tyvek® kapatma bantları, kontrolsüz hava kaçağını azaltarak bina cephe sistemlerini kapatma sırasında uzun süreli performans sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek nem altında bile mükemmel yapışma özellikleri ile hem iç hem de dış duvarlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

 
 
 

Tyvek® Nefes Alan Su Yalıtım Örtüsü Çözümleri 

Nefes alan su yalıtım örtüleri, binaları ve içindekileri tehdit edecek koşullardan korumakta temel bir rol oynar. DuPont™ Tyvek® gibi kaliteli bir çözüme yatırım yapmak, uzun vadeli bina korumasına yardımcı olur ve bu konuda gönül rahatlığı sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

AirGuard®: Buhar Kontrol Katmanı Çözümleri 

AirGuard® hava ve buhar kontrol katmanları (AVCL'ler) %100 hava geçirmezdir. Bu, taşınım yoluyla oluşan ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur ve tüm bina türleri için etkili yoğuşma kontrolü sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

Tyvek® Kapatma Bandı 

Tyvek® kapatma bandı, Tyvek® nefes alan su yalıtım örtüleri ve AirGuard® AVCL'leri ile uyumlu olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Optimum hava geçirmezliği, uzun vadeli performans ve dayanıklılık için bina kılıfını kapatmaya yardımcı olur.

 

Daha fazla oku