SICAK EĞİMLİ ÇATI UYGULAMASI

 
 
 
Application
Sıcak Eğimli Çatı Uygulaması | Tyvek® ve AirGuard® Su Yalıtım Örtüleri | DuPont Türkiye

Çatılarda kullanıldığında, Tyvek® ve AirGuard® su yalıtım örtüleri termal izolasyon için en uygun korumayı sağlar ve binanın enerji tasarrufunu arttırarak ısı yalıtım tabakasında ve yapı içi yoğuşma riskini düşürür.

Nefes alma özelliği sayesinde Tyvek® su yalıtım örtüleri, çatı konstrüksiyonları dahilinde meydana gelen yapı içi yoğuşma riskini azaltarak sıcak eğimli çatı konstrüksiyonunda yaygın şekilde kullanılan geleneksel hava geçirmeyen çatı kaplama örtülerine göre avantajlar sunar.

Tyvek® su yalıtım örtüleri, yapı içi yoğuşmayı minimuma indirmek için özel olarak tasarlanmıştır ve enerji tasarrufu sağlayan sıcak eğimli çatı konstrüksiyonları için bütüncül bir çözüm sağlayarak izolasyonda havalandırma ihtiyacını giderir. Havanın çatı örtüsü boyunca yaptığı doğal hareketi sayesinde onun atmosfere dağıtıldığı ince tahta alana geçirmesi için, çatı alanında su buharı geçişine izin verir. Tyvek® su yalıtım örtülerinin bu yoğuşma kontrolü sağlama becerisi, örtü ve izolasyon arasında havalandırma ihtiyacını ortadan kaldırır ve yapının genel enerji tasarrufunu arttırır.

İkincil bir su sızdırmazlık katmanı olarak Tyvek® su yalıtım örtüleri, arduvaz ve fayanslar üzerinde faaliyet gösteren rüzgar yükünü minimuma indiren bir engel de sağlar ve rüzgar tarafından üflenen karı ve tozu çatı konstrüksiyonundan uzakta tutmaya yardımcı olur.

Sıcak Çatı Uygulamalarında Tyvek® ve AirGuard®

Burada izolasyon, katı ve/veya yarı katı izolasyon kullanılarak çatı kirişi seviyesinde kurulur. İdeal olarak izolasyon, çatı yapısı 'sıcak' bir ortamda olacak şekilde, çatı kirişlerinin üzerinde kesintisiz bir katman olarak yerleştirilir. Ancak, belli çatı spesifikasyonları çatı kirişleri üzerinde, arasında veya altında izolasyonu uygulamayı– veya hatta tüm üçünün kombinasyonunu da içerebilir.

Çatı Arası Uygulamalarında Tyvek® ve AirGuard®

Oda olarak kullanılan çatı arası inşaatlarında genellikle çeşitli yalıtım türlerinden yararlanılarak sıcak ve soğuk çatı yapılarının bir kombinasyonunu kullanır. Soğuk çatı alanları genellikle 'buhar açıklıklı' izolasyonu içerir (örn. mineral yün); eğimli tavan alanları kapalı hücreli ve folyo destekli katı tahta yalıtım malzemelerini içerir. Bunların çoğu fazlasıyla buhar dirençlidir. Buhar direncindeki bu çeşitleme buhar tahrikinde bir dengesizlik oluşturabilir. Bunu çözmek için, 'buhar açıklıklı' izolasyonunun altına DuPontTM AirGuard® Sd5, Smart veya Reflective gibi bir hava ve buhar kontrol katmanı (AVCL) uygulanmasını öneririz..

Bina Gerekliliklerini Karşılar

BBA sertifikası 08/4548 Tyvek® & AirGuard® su yalıtım örtülerinin kullanımını hem sıcak hem de soğuk eğimli çatı yapılarında onaylar. 

 
 
 

Tyvek® Nefes Alan Su Yalıtım Örtüsü Çözümleri 

Nefes alan su yalıtım örtüleri, binaları ve içindekileri tehdit edecek koşullardan korumakta temel bir rol oynar. DuPont™ Tyvek® gibi kaliteli bir çözüme yatırım yapmak, uzun vadeli bina korumasına yardımcı olur ve bu konuda gönül rahatlığı sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

AirGuard®: Buhar Kontrol Katmanı Çözümleri 

AirGuard® hava ve buhar kontrol katmanları (AVCL'ler) %100 hava geçirmezdir. Bu, taşınım yoluyla oluşan ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur ve tüm bina türleri için etkili yoğuşma kontrolü sağlar.

 

Daha fazla oku

 
 
 

Tyvek® Kapatma Bandı 

Tyvek® kapatma bandı, Tyvek® nefes alan su yalıtım örtüleri ve AirGuard® AVCL'leri ile uyumlu olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Optimum hava geçirmezliği, uzun vadeli performans ve dayanıklılık için bina kılıfını kapatmaya yardımcı olur.

 

Daha fazla oku