İki lider, tek öncelik: Çalışan insanların güvenliği. DuPont Protection Solutions, malt üretiminde dünya lideri olan Malteurop'un çalışanlarının korunmasını sağlıyor

Vaka Analizi
Vaka Analizi
DuPont Protection Solutions, malt üretiminde dünya lideri olan Malteurop'un çalışanlarının korunmasını sağlıyor | DuPont Türkiye
Öne Çıkan Markalar
 
 
 
 
 
 

1984 yılında kurulan Malteurop Group, dünyanın önde gelen malt üreticilerinden biridir. Bir grup kooperatifin birleşmesinden doğan bu Fransız şirketi, arpayı malt haline getirir. Bu ürün daha sonra imalatçılar tarafından bira üretiminde kullanılır. Dünyanın 4 kıtasında bulunan 27 fabrikası ve yaklaşık 1200 çalışanı ile Malteurop, kendisini arpa-malt-bira sektörünün lider entegratörü olarak konumlandırıyor.

Grubun Fransa'daki tahıl havzasının kalbinde, 4 üretim alanı vardır ve bunlardan biri, Malteurop'un dünyadaki en büyük fabrikasıdır: Vitry-le-François, yılda 240.000 ton üretim kapasitesine sahiptir. Faaliyetlerinde ve endüstriyel ortamında belirli riskler bulunan bu tarımsal gıda sanayisi için güvenlik kesin bir önceliktir. Her zaman duyulan bu endişeler nedeniyle Malteurop, ekiplerinin formasyonuna en uygun yüksek performanslı koruyucu kıyafetlerin seçimi için DuPont Protection Solutions'un uzmanlığına başvurdu.

 
 
 
DSXT2827.jpg
 
 
 

Hizmet kalitesi kontrol altında tutulan bir imalat süreci

Marne bölgesinin 4. şehrinde, nehirlerin, otoyolların ve demiryollarının kesiştiği ideal bir konumda bulunan Malteurop'un Vitry-le-François üretim alanı, bira imalatçısı müşterilerinin sarı bira yapımında kullandığı maltı üretir. ISO 22000 (gıda mamulleri güvenliği), GMP + (hayvansal beslenme) ve ISO 9001 sertifikalı bu fabrikada, maltlama işleminin sorunsuz gerçekleşmesini sağlamak için 65 kişi, 3 üretim biriminde yılın 365 günü, 24 saat çalışmaktadır.

Malt imalatı böylesine hassas bir yöntemle yapılmaktadır. %10-12 oranında nemle gelen arpa, depolamadan ve bira fabrikalarına gönderilmeden önce çeşitli dönüştürme adımlarına tabi tutulur:

  • Temizlendikten sonra tahıl sertleştirme tankına yatırılır. Bu süreç, tahılı uyandırır ve uyarır. Böylece çimlenme başlar,
  • Tanktan %42 nemle çıkarılan tahıl, bir saklama alanında, oda sıcaklığında (12-20°) 4 ila 5 gün süreyle dinlendirilir. Bir havalandırma sistemi ile donatılmış delikli tepsiler üzerinde dinlenen tahıl, iyi gelişmesini sağlamak için her 12 saatte bir karıştırılır,
  • Bir sonraki adımda tahıl, ardı ardına tatbik edilen sıcaklıklarla (80-85°) fırınlanarak kurutulur. Bu adım biranın alacağı rengi belirlediği için çok önemlidir,
  • Ara depolama hücrelerine aktarıldıktan sonra mamul, hayvan yemi olarak kullanılan granüllerin üretimi için mikroorganizmaları ortadan kaldırmak üzere arındırma işlemine alınır.
 
 
 
 
 
 

Üretim süreci boyunca arpa ve malta büyük özen gösterilir: Yeni rekolteler, üretim formüllerini düzenleme olanağı tanıyan mikro malt üretimi sayesinde test edilir. Bira üretiminin koşullarını taşıyan bir laboratuvarda kalite kontrolü gerçekleştirilir. Bu testlerle bira üreticisi müşterilerin teknik şartnamelerine uygun kalitede ürün imal edilmesi garanti edilir.

Malteurop için, bu süreç boyunca gıda güvenliği risklerinin önlenmesi, sağlıklı bir malt üretimi için önemli bir zorunluluktur. Mikrobiyolojik riskleri önlemek için imalatçı, iyi üretim uygulamaları yürütmeli ve her boşaltımda sistematik bir tam temizleme işlemi gerçekleştirmelidir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir güvenlik kültürü

Hijyenik koşulların ve gıda güvenliğinin sağlanması için Malteurop'ta her gün temizlik yapılır. Önleme Danışmanı Denis Ricart, şöyle diyor: « Saklama alanlarında ve tanklarda sıcaklık sürekli 18-24 derece arasındadır, nem ise %100'e yakındır. Bakteriler, küf ve mantarlar için bu koşullar, ideal bir gelişme olanağı sunar ». QHSE Asistanı Véronique Coeffier ise « Bu nedenle geniş bir tankta veya saklama alanında temizlik ekibi muhafazayı, saklama alanının altını ve tahıl taşıma sistemlerini çamaşır suyuyla yıkar. Ardından her yeni dolumdan önce yüksek basınçlı suyla durulama yapılır » diye açıklama getiriyor. « Havalandırmanın gerçekleştiği, saklama alanının alt kısmı için bu faaliyetler özel öneme sahiptir. Arpa tanelerinin platodaki delikleri tıkaması önlenmezse tahıl yeterince hava alamaz ».

Temizliğin elle yapıldığı M1 ve M2 ünitelerinde 12 saklama alanı ve 2 tank bulunan Vitry-le-François malt fabrikasında, bu işlemler titizlik ve bilinçle günde bir kez yapılır. Jamel Bahri, 6 yıldır Malteurop çalışanı. Saklama alanlarının büyüklüğü ve her muhafazanın temizleme süresi göz önüne alındığında (kirliliğe bağlı olarak 4 ila 8 saat arasında) bu işçi oldukça ciddi bir görev üstleniyor. Eldivenler, kask ve havalandırma işlevli kimyasal koruyucu kıyafet giyen işçiler, yüksek basınçla durulama sırasında kullanılan seyreltilmiş ağartıcılara maruz kalma tehlikesinin yanı sıra, birçok postüral kısıtlamayla da karşı karşıya.

Malteurop gibi ATEX (patlayıcı atmosferler) tehlikesi ve kimyasallara maruz kalma gibi açık riskleri bulunan bir yerde güvenlik, şirketin en önemli önceliğidir. Bu nedenle, Üretim Müdürü Mélissa Chauvière, riskleri sıfıra yaklaştıracak çözümleri birlikte bulmak için DuPont Protection Solutions'u davet etti.

İnsanların güvenliği: Kesin bir öncelik

DuPont Personal Protection, üretim operatörlerinin koruma ihtiyaçlarını karşılamak, kullanılan kimyasalları tam olarak tanımak ve bu kombinasyonların gerçek kullanım koşullarını görmek için Vitry-le-François'daki çalışma alanını ziyaret etti. Malteurop'tan Mélissa Chauvière şunu arzu ediyordu: « giymesi kolay, takılma durumunda ise yırtılmaya karşı yeterince dayanıklı bir kıyafet istiyorduk » bununla birlikte « personelin kombinasyonu doğru kullanmak üzere gereken bilgileri kolayca edinebilmesi gerekiyordu ».

Birçok iş toplantısının ardından, DuPont Protection Solutions  Tychem® 4000 S ürününü önerdi. Kategori III'te bulunan bu kıyafet, dar alanda çalışması gerekebilen kullanıcıların hareketlerini kısıtlamadan kimyasal maddelere karşı azami koruma gerektiren bu türden kullanımlara özel olarak adapte edilmişti.

Daha sonra kullanım testleri operatörler tarafından temizleme bölgelerinde gerçekleştirildi. En nihayetinde,  Tychem® 4000 S kıyafeti, çalışanların tamamı tarafından onaylandı. Jamel Bahri şöyle dedi: « Kendimi daha güvende hissediyorum, dikişleri daha korunaklı ». Malteurop'un güvenlik ekibi « daha esnek, boyun hizası daha iyi ayarlanıyor, daha hafif olduğu için taşıması daha kolay »,
« giymesi kolay, bileklerdeki elastik aparatları sayesinde kolları çok daha donanımlı », « yanlardaki çift muhafazası ve çift kanadıyla gerçekten su geçirmez yapıda, bu da bize güven veriyor » gibi ifadelerle ürünü benimsedi.

Güvenlik eğitimi, önemli bir konu

Güvenliği kalıcı olarak artırmanın özel bir yolu da ekiplerin kıyafetleri giyme/temizleme/çıkarma konularında eğitilmesidir. Malteurop bu ihtiyaca da yanıt verdi. Véronique Coeffier bunu şöyle vurguluyor: « DuPont Protection Solutions'un bu konuda bize eşlik etmesi sayesinde hem iyi kıyafetler seçtik, hem de en doğru uygulamaları benimsedik ». Bugün prosedürler açık ve belirli. « Kimyasal ürünleri kullanmadan önce hem geçici, hem de sürekli çalışanlarımız, kıyafetlerin giyilmesi / çıkarılması konusunda bir ön eğitim alıyor. Her görev, temizliğe başlamadan önce okumaları gereken bir talimatnamede yazıyor » diyor Mélissa Chauvière.

Ve Véronique Coeffier şu sonuca varıyor: « Bu işbirliği, ekiplerimizin güvenliği ve donatılması konusunda geniş ölçekli bir yaklaşımın geliştirilmesini sağladı. Gerçekleştirdiğimiz tüm olumlu dönüşümler bugün bize gerçekten memnuniyet veriyor ».

Daha fazla bilgi için  Dupont Kişisel Koruyucu Donanım sitesine başvurun.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.

DuPont'un sacheter des ürünleri
Nereden alınır