DowDuPont 2018’in Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Press Release
 
 
 
Press Release
DowDuPont 2018’in Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Küresel pazara birinci sınıf yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan DowDuPont, 2018 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP net geliri 535 milyon dolar olurken, operasyonel FAVÖK yüzde 19 artarak 3,8 milyar dolara ulaştı.

DowDuPont icra kurulu başkanı Ed Breen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz hacim, maliyet ve işletme FAVÖK açısından güçlü kazanımlar sağlayarak büyüme stratejimizi uygulamada, maliyet sinerjilerini yakalamada ve üretkenlik gelişmelerini sağlamada hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam ediyor. Bir önceki döneme kıyasla maliyet sinerjilerimizi karşıladık ve şimdi hedefimizi yeniden 3,6 milyar dolara çıkarıyoruz. Her bölümün performansı harika ve 1 Nisan’da Malzeme Bilimi ile başlayacak ve 1 Haziran’da Tarım ve Özel Ürünler iş kolları ile devam edecek olan bölünmeleri tamamlamak üzere çalışıyoruz.” dedi.

DowDuPont tarafından yapılan açıklamaya göre net satışlar yüzde 10 artışla 20,1 milyar doları bulurken tüm iş kollarında ve bütün bölgelerde, satış hacmi ve yerel fiyat kazanımları oldu. Şirket, maliyet sinerjisi hedefini 3,6 milyar dolara çıkarırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre beklenen tasarruf 1,5 milyar dolara yükseldi.

Devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP net geliri 535 milyon dolar olurken, operasyonel FAVÖK yüzde 19 artarak 3,8 milyar dolara ulaştı. Net satışlar ise yüzde 10 artışla 20,1 milyar doları budu.

 

DowDuPont icra kurulu başkanı Ed Breen yaptığı açıklamada; “Ekiplerimiz hacim, maliyet ve işletme FAVÖK açısından güçlü kazanımlar sağlayarak büyüme stratejimizi uygulamada, maliyet sinerjilerini yakalamada ve üretkenlik gelişmelerini sağlamada hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam ediyor. Müşteri talepleri güçlü kalırken; organik satışlar, hacim ve yerel fiyatlarla eşit olarak yüzde 10 arttı. Bir önceki döneme kıyasla maliyet sinerjilerimizi karşıladık ve şimdi hedefimizi yeniden 3,6 milyar dolara çıkarıyoruz. Ağustos’ta sunduğumuz 2018 yılı tam yıl hisse başı kar kılavuzunu, ikinci çeyrek kazanç duyurularımızla tekrar doğruluyoruz. Her bölümün performansı harika ve 1 Nisan’da Malzeme Bilimi ile başlayacak ve 1 Haziran’da Tarım ve Özel Ürünler iş kolları ile devam edecek olan bölünmeleri tamamlamak üzere çalışıyoruz.” dedi.

DowDuPont CFO’su Howard Ungerleider ise açıklamasında, “İş yatırımları, imalat verimi, iş büyümesi ve maaş artışları gibi sağlam temellerle desteklenen ürünlerimize olan küresel talep güçlü,” dedi ve ekledi: “İleriye dönük olarak, üretkenliği ve maliyet sinerji tasarrufunu sağlarken, ürünlerimizle ve yeni ürün lansmanlarımızla GSYİH’nin üzerinde bir büyümeyle toplam gelir kazancı sağlamak üzere iyi bir pozisyondayız.”.

Üçüncü Çeyrekte Öne Çıkan Finansal Gelişmeler

  • Devam eden operasyonlardan elde edilen hisse başına GKGMİ 0,21 dolardı. Hisse başına uyarlanmış kazançlar ise bir yıl önceki dönemde proforma uyarlanmış hisse başına kazanç olan 0,55 dolara kıyasla yüzde 35 artarak 0,74 dolar olarak gerçekleşti. Hisse başına uyarlanmış kazançlara, hisse başına 0,42 dolar net ücretle DuPont’un gayri maddi sabit varlıklarının amortismanına ait hisse başına 0,11 dolar ücret toplamı çeyrek dönemdeki önemli kalemler dâhil değildir.
  • Net satışlar, bir önceki yılın aynı döneminde 18,3 milyar dolar olarak gerçekleşen proforma net satışa kıyasla, bütün iş kollarında iki haneli büyüme ve tüm coğrafi bölgelerde elde edilen kazanımlarla birlikte yüzde 10 artış kaydederek 20,1 milyar dolara ulaştı. Net satışlar Asya Pasifik’te çift haneli sayılarla ve diğer bölgelerde yüksek tek haneli sayılarla büyüdü.
  • Tüm bölümlerde ve tüm bölgelerde Asya Pasifik ve Latin Amerika’da çift haneli büyüme öncülüğüyle bir yıl önceki döneme kıyasla proforma bazında hacim yüzde 5 büyüdü.
  • Tüm bölümlerde ve bölgelerde kazançla yerel fiyat, proforma bazında yüzde 5 yükseldi.
  • Proforma bazında önceki yıla kıyasla işletme FAVÖK yüzde 19 artarak 3,8 milyar dolar oldu. Çeyrekteki işletme FAVÖK dinamiklerinde; yüksek hammadde maliyetleri ve artan döviz kur etkilerini telafi etmekten öte etkisi olan yerel fiyat kazanımları ve satış hacimleri, maliyet sinerjileri ve düşük emeklilik/diğer işten ayrılma sonrası yararlanan faydalar maliyetleri yer aldı.
  • DowDuPont bu çeyrek dönemde 450 milyon doları aşan maliyet sinerjisi tasarrufu yaparak, şirket birleşmesinin tamamlanmasından bu yana kümülatif olarak neredeyse 1,3 milyar dolar tutarında tasarruf gerçekleştirdi. Şirket aynı zamanda bu çeyrekteki maliyet sinerji projeksiyonu olan 2,5 milyar doları aşarak bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla projeksiyonu olan 3,3 milyar dolarlık yüzde 75 projeksiyonunu geçti.
  • DowDuPont bugün, ilk niyetlenen sermaye aktarmada tamamlanması beklenen, yeni bir 3 milyar dolar değerinde hisse geri satın alım programını duyuruyor. Buna ek olarak Şirket maliyet sinerji tasarrufunu 3,3 milyar dolardan 3,6 milyar dolara çıkartıyor ve 2018’de beklenen yıllık bazda tasarrufunu 1,4 milyar dolardan 1,5 milyar dolara çıkarıyor.
  • Operasyonlardan 0,3 milyar dolarlık nakit akışı sağlandı ve bu meblağa 2,2 milyar dolarlık isteğe bağlı emeklilik katkısı dahildir. Bu türden katkılar hariç bırakıldığında operasyonlardan gelen nakit akışı 1,9 milyar dolar olacaktı.
  • Şirket temettüler aracılığıyla (0,9 milyar dolar) ve hisse yeniden alımlarıyla (1 milyar dolar) yaklaşık olarak hissedarlara bu çeyrekte 2 milyar dolar getiri sağladı. Birleşme sağlandığından beri DowDuPont hissedarlarına 7,5 milyar dolar getiri sağladı.

DowDuPont™ Hakkında

DowDuPont (NYSE: DWDP) tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler sektörlerinde verimli, bilime dayalı inovasyonla müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayıp küresel sorunların çözümüne katkıda bulunarak kendi sektörlerinde lider olacak güçlü, bağımsız, halka açık şirketler kurma gayesiyle kurulmuş, The Dow Chemical Company ile DuPont şirketlerinden meydana gelen bir holdingdir. Daha fazla bilgi için lütfen bizi www.dow-dupont.com adresinde ziyaret ediniz.

 
 
 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eda Şaylıman Gürtaş

eda.sayliman@dupont.com