Koruma, performans ve dayanıklılığın sınırlarını zorluyoruz

Stephanie Kwolek tarafından yaratılan DuPont™ Kevlar® ısıya dayanıklı bir para-aramid sentetik elyaftır. Zincirler arası bağların moleküler yapısı, Kevlar® kumaşı inanılmaz derecede güçlü kılar.Balistik gövde koruyucu zırhlardaki kullanımı ile tanınan Kevlar® kumaşın çekme mukavemetinin ağırlığa oranının yüksek olması, diğer birçok uygulamada da kullanılabilmesini sağlar.

Neden Kevlar®?
 
 
 

Stephanie Kwolek:çelikten daha güçlü

Polimer araştırmalarında öncü olan Stephanie Kwolek, kariyeri boyunca birçok patent ve ödül aldı.Bunlar arasında en dikkat çekeni, mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam eden inanılmaz derecede güçlü Kevlar® malzemenin yaratılmasını sağlayan çığır açıcı çalışması. 

 
 
 
Stephanie Kwolek'in öncü çalışmaları inanılmaz derecede dayanıklı Kevlar® malzemenin yaratılmasını sağladı.
 
 
 

Çekme mukavemeti

Kevlar® malzemenin kimyasal yapısı, tekrarlayan zincirler arası bağlardan oluşur.Bu zincirler hidrojen bağları ile çapraz bağlanır ve eşit ağırlık temelinde çelikten 10 kat daha fazla çekme mukavemeti sağlar.  

 
 
 
Kevlar® malzemenin zincirler arası bağları, eşit ağırlık temelinde çelikten 10 kat daha fazla çekme mukavemeti sağlar.
 
 
 

Balistik direnç

Kevlar® elyaf o kadar sıkı örülmüştür ki onları ayırmak neredeyse imkansızdır.Mermi veya yüksek hızla fırlatılan başka bir cisim Kevlar® malzemeye çarptığında lifler, merminin enerjisini emip dağıtırken aslında mermiyi yakalar. 

 
 
 
 
 
 

Kesilme ve delinme direnci

Kevlar® elyaf içinde bulunan tamamen genişletilmiş ve mükemmel hizalanmış moleküler zincirler sayesinde Kevlar® yırtılma, kesilme ve delinmelere karşı güçlü bir koruyucu bariyer sağlar.

 
 
 
Kevlar®; yırtılma, kesilme ve delinmelere karşı güçlü bir koruyucu bariyer sağlar.
 
 
 

Isı direnci 

Kevlar® doğası gereği aleve dayanıklıdır; 426 santigrat dereceye kadar olan termal tehlikelere karşı koruma sağlar.Ayrıca Kevlar® elyaf erimez, damlamaz veya yanmayı desteklemez.

 
 
 
Kevlar® doğası gereği aleve dayanıklıdır; 426 santigrat dereceye kadar olan termal tehlikelere karşı koruma sağlar.
 
 
 

Uygulamalar

KKD için Kevlar®
KKD için Kevlar®
Havacılık
Havacılık
Otomotiv
Otomotiv
Tüketici Ürünleri
Tüketici Ürünleri
Maden
Maden
Fiber optik
Fiber optik
Ordu koruma
Ordu koruma
Emniyet teşkilatı
Emniyet teşkilatı
Halat ve kablolar
Halat ve kablolar