Çalışan korumasından güvenlik eğitimine: SARP VEOLIA

Vaka Analizi
 
 
 
VEOLIA'nın bir yan kuruluşu olan SARP Group; atık su arıtma, tehlikeli atık toplama, temizlik ve endüstriyel bakım alanlarında her çeşit hizmeti sunmaktadır. Tüm bu uygulamalarda, çalışanları güvende tutmak birincil önceliktir.
 
 
 

SARP'nin risk değerlendirmesini gerçekleştirmek için DuPont Personal Protection uzmanlığına güvenmesinin nedeni budur. Amaç, çalışanların belirli görevleri gerçekleştirirken ve vardiyaları boyunca maruz kaldıkları tehlikeli maddelere karşı en uygun olabilecek koruyucu giysiler seçmektir. Diğer amaç, kronik veya akut maruziyetin ardından kazara meydana gelebilecek kontaminasyonları önlemek için çalışanları uygun giyinmenin ve soyunmanın önemi konusunda bilgilendirmektir.

 
 
 

Tyvek® 500 Xpert, toz halindeki ürünlere karşı yüksek performanslı kategori III, Tip 5 ve 6 KKD

SARP Center Ouest çalışanları, sönmüş kireç (Kalsiyum hidroksit) alanında dünya lideri olan Lhoist'un tesislerinden birini birkaç yıldır ziyaret ediyor. Neau, Mayenne'de (Batı Fransa) bulunan tesis birçok endüstride (inşaat, tarım, cam yapımı, imalat vb.) kullanılan kireç üretiminde uzmandır.

SARP, bu konumda özel bir vidanjör yardımıyla aylık temizlik ve pompalama hizmeti sağlıyor. Bu hassas işlem, taşma durumunda kirecin giderilmesini ve kireç tozunun silolar, elekler, kırıcılar ve bantlı konveyörler gibi çeşitli üretim araçlarından geri kazanılmasını içerir.

 

 
 
 
Sönmemiş kireç, oda sıcaklığında katı olan oldukça agresif bir üründür ve SARP Ouest çalışanlarını çeşitli tehlikelere maruz bırakır. Solunum yolu ve mukoza zarını tahriş etmesinin yanı sıra kimyasal ve termal yanık risklerine de neden olur. Kireç suyla birleştiğinde 100°C'ye ulaşabilen bir ısı yayar. Dolayısıyla cilt temasını önleyerek terleme ile ilgili riskleri azaltmak hayati öneme sahiptir. Bu nedenle teknisyenler diğer donanımlarının yanı sıra DuPont'un aşağıdaki özelliklere sahip Tyvek® 500 Xpert başlıklı tulumunu kullanır:
  • DuPont'un bükülerek bağlanmış, dokumasız benzersiz Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) teknolojisi sayesinde yüksek performanslı bir bariyer ve güçlü bir mekanik dayanıklılık sağlar.
  • tasarımı ve konsepti sayesinde tüm çalışma boyunca (aşınmadan sonra bile) 1 mikron çapa kadar toz halindeki maddelere karşı yüksek konfor ve koruma sağlar.
  • el ve ayak bilekleri ve bel bölgesindeki ergonomik kesimi ve lastikleriyle yalnızca cildi değil solunum yolunu da koruyarak hareket halindeyken mükemmel uyumu garanti eder. Hafif ve nefes alabilen Tyvek® 500 Xpert tam vücut tulumu, insan gözüyle görülemeyen partiküllerin pasif olarak solunmasını önler.

 


Güvenli bir şekilde çalışmak için
Tyvek® 500 Xpert tulum, Tychem® NT450 nitril modelleri gibi uygun eldivenlerin, kimyasal koruma botlarının yanı sıra göz, baş ve solunum korumasıyla tamamlanabilir.

Tychem® 6000 F, kimyasal tank temizliğine uygun, Tip 3/4/5 ve 6 tulumlar

 
 
 
SARP tarafından sağlanan birçok endüstriyel temizlik ve bakım hizmeti arasında tehlikeli atık kapasitesi pompalama ve aşındırıcı ile yüzey temizleme bulunur.

 "Bu müdahaleler, çalışanlarımızı aşındırıcı, yanıcı ve zehirli olabilecek her türlü kimyasala maruz bırakır. Dolayısıyla yüksek basınç kullanımı ve kapalı alanlarda çalışmayla ilgili çeşitli kimyasal veya biyolojik tehlikelerle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle önceliğimiz, çalışanlarımızı karşılaştıkları maddelerin doğasına özel olarak uyarlanmış eksiksiz bir KKD ürün yelpazesiyle donatarak baştan aşağı koruma sağlamaktır. "

Axelle Abid, SARP Center Ouest Güvenlik, Kalite ve Çevre Yöneticisi

 
 
 

Örneğin, SARP Center Ouest çalışanları kostik soda (sodyum hidroksit) gibi tehlikeli atık içeren tanklarda pompalama ve temizlik yaparken, DuPont™ Tychem® 6000 F tulum kullanır. Çene hizasında kendinden yapışkanlı kanadı olan ergonomik bir başlıkla, konsantre organik veya inorganik kimyasallara karşı etkin korumanın yanı sıra herhangi bir ürünün vücutla temas etmesini önleyerek maksimum biyolojik koruma sağlar. Baş parmak iliklerinin bulunduğu lastikli bilek, tulumun kusursuz uyumunu ve koruyucu eldivenlerin uygun şekilde ayarlanmasını sağlar.

Teknisyenler ayrıca vücuda sıçrama riskini önlemek için kimyasal koruyucu botlar, Tychem® NP570 CT neopren eldivenler ve solunum ekipmanları kullanır. Ayrıca en iyi sızdırmazlığı sağlamak için tüm uçlara ve bağlantı yerlerine (el ve ayak bilekleri, yüz çevresi) DuPont™ Tychem® 2000 yapışkan bant uygulanır.

 
 
 

SARP, kapalı alanda müdahale gerektirmeyen dış mekan temizlik faaliyetleri için temsilcilerinin Tyvek® 800 J tulum kullanmalarını önerir. Kategori III, Tip 3/4/5 ve 6, sınırlı basınç altında seyreltilmiş asidik, alkali veya su bazlı sıvılara maruziyet sırasında koruma sağlarken benzersiz hafif ve nefes alabilir kalma özelliğine de sahiptir.

Koruyucu donanımdan bağımsız olarak, kronik veya akut maruziyet sonucunda kazara meydana gelebilecek kontaminasyonu önlemek için giyinme ve soyunma prosedürlerinin izlenmesi çok önemlidir. Bu konuda da SARP, olası tehlikeler konusunda farkındalığı artırmak ve tüm çalışanlarını (şefler, teknisyenler ve alt yükleniciler) en iyi uygulamalar konusunda eğitmek için de DuPont Personal Protection ile ortak çalışmaktadır.

 
 
 

Talimatlardan eğitime: her zaman sürekli destek

"Çalışanlarımıza konfor, mekanik güç ve nefes alabilirlik sağlarken çalışmalarımız için kapsamlı koruma sunan eksiksiz bir çözüm yelpazesinin yanı sıra sahada etkili destek sağladıkları için birkaç yıldır DuPont Personal Protection ile çalışıyoruz." 

Veronique Godart, SARP'nin Güvenlik Risklerini Önleme Yöneticisi

 
 
 
 
 
 

Her aşamada katkı sağlayan DuPont Personal Protection, SARP ile çalışmaya çok önceden başlayarak çalışanların çalışmaları sırasında maruz kalabilecekleri çeşitli tehlikeli maddelere (sıvı, katı, gaz) mükemmel şekilde uyarlanmış tulumlar hakkında önerilerde bulundu. Ardından sunulan örnekler ve onay öncesinde kullanıcılardan gelen geri bildirimler sayesinde tam uyumluluk, gerçek koşullar altında kontrol edildi.

“Bugün DuPont Personal Protection, tüm çalışanlarımızı işlerine uygun KKD'yi seçebilmeleri ve ayrıca güvenliklerini sağlamak için çok önemli olan giyinme ve soyunma prosedürlerine tam olarak uymaları konusunda eğitmemize yardımcı oluyor. Bu nedenle, tüm eğitim kurslarımıza entegre edilebilecek eğitim videoları hazırlamak üzere DuPont Personal Protection ile yakın çalışmaya karar verdik" diye ekliyor Veronique Godart.

Daha fazla bilgi edinmek için videoları buradan da izleyebilirsiniz:

Tyvek® 800 J giyme ve çıkarma prosedürleri - SARP VEOLIA ile işbirliği içinde

Tyvek® 500 Xpert giyme ve çıkarma prosedürleri - SARP VEOLIA ile işbirliği içinde

Tychem® 6000 F giyme ve çıkarma prosedürleri - SARP VEOLIA ile işbirliği içinde

 
 
 

Daha fazla bilgi:

Tyvek® 800 J
Tyvek® 800 J
KKD için Tyvek®
KKD için Tyvek®
Tyvek® 500 Xpert
Tyvek® 500 Xpert
 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.