Nomex® elyaf, rafineri çalışanının parlama yangınından kurtulmasına yardımcı oldu

 
 
 
Application
Nomex® Elyaf, Rafineri Çalışanının Parlama Yangınından Kurtulmasına Yardımcı Oldu | DuPont USA
Öne Çıkan Markalar

DPS_Nomex_Industrial_Refinery
 
 
 

Colorado Rafineri Şirketi çalışanı Marvin Staben, bir kış sabahı sıfırın altındaki soğukta çalışmak için giyindiğinde, DuPont™ Nomex® kullanılarak üretilen tulumunun ve paltosunun hayatını kurtarmaya yardımcı olacağını bilmiyordu.

O sabah ilerleyen saatlerde Staben, 20.000 litrelik yatay bir tamburun ucunda yürürken göz ucuyla bir parlama gördü.Tam o anda, çevresini saran yanıcı bir buhar bulutu bilinmeyen bir ateşleme kaynağı buldu ve alevler Staben'i yuttu.

"Sadece gözlerimi kapattım ve koşmaya başladım" diye hatırlıyor."Yaklaşık beş adım attıktan sonra durdum, gözlerimi açtım ve görebildiğim tek şey etrafımı saran alevlerdi." Staben tekrar gözlerini kapadı ve koşmaya devam etti.

"O anda "Ne kadar daha gitmem gerekiyor?" diye düşünüyordum. Yaklaşık yarım metre yüksekliğindeki bir çıkıntıdan düştüm ve serin havayı hissedene kadar yerde yuvarlandım."

Başka bir çalışan, Staben'in yangından kaçmaya çalıştığını gördü ve ona yuvarlanmaya devam etmesi gerektiğini haykırdı.Staben, üç dönüş daha yapıp tutuşma noktasından 10 metre kadar uzaklaşabildiğinde iş arkadaşı Staben'i alevlerin arasından çekti.

Staben ölümcül bir şekilde yanmış olabilirdi, oysa ki yaraları yalnızca yüzündeki ve boynundaki birinci ve ikinci derece yanıklardı.Hayatını kurtaran Nomex® aleve dayanıklı (FR) elyaf kullanılarak üretilen koruyucu giysilerini takdirle anıyor.Nomex® yanmaz, erimez veya damlamaz.Yangın ile kullanıcı arasında bir koruyucu bariyer oluşturur.Bu özellikler bölgesel uygulamalar değil, elyafın kendi kimyasal yapısının bir parçasıdır.Nomex® elyafının sağladığı alev koruması yıkama veya aşınma ile kaybolmaz.

Nomex®; acil müdahale ekipleri, elektrik yardımcı işletmeleri çalışanları, yarış arabası sürücüleri, askeri personel ve rafineri çalışanları tarafından kullanılmaktadır.Colorado Rafinerisi'nde, 1979'dan beri tüm çalışanlar için zorunlu olan bir Nomex® giysi kullanımı politikası vardır.

"Tüm çalışanlarımıza tamamı Nomex® kullanılarak üretilen üç çift tulum, bir ceket, bir pamuk dolgulu yelek ve bir baret astarı sağlıyoruz” diyor Colorado Rafinerisi güvenlik yöneticisi Mike Mathews."Nomex® programımız, Marvin Staben'in olayında olduğu gibi tek bir ciddi yaralanmayı önlediğinde bile kendisi için ödenen parayı çok daha fazlasıyla karşıladığını düşünüyoruz."

Kaza anında Staben, şirketinin kendisine sağladığı Nomex® kullanılarak üretilen tüm kıyafetlerin altında termal içlik, eşofman altı, fanila ve kapüşonlu polyester eşofman üstü giymekteydi ve eşofman üstünün kapüşonu baretinin üzerine geçirilmiş durumdaydı.

"Alevlerin ne kadar sıcak olduğunu söyleyebilirim çünkü tulumumun içinde belden aşağıdaki tüm kıyafetlerim yanmıştı." diyor Staben."Arka cebimde bir çift lastik eldiven vardı, tamamen erimişlerdi.Ve eşofman üstümün kapüşonu, en basit ifadeyle kül oldu.Yok olmuştu."

"Orada çok şanslı olduğumu düşünüyorum.Tüm hayatım birkaç saniye içinde değişebilirdi," diye devam ediyor Staben."Nomex® giymemiş olsaydım, bugün muhtemelen burada olamayacağımı biliyorum."