Döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyoruz

 
 
 

Ortaklıklardan yararlanıyoruz ve değer zinciri boyunca iş birliği yapıyoruz

Yalnızca %9’luk bir bölümü döngüsel yaklaşımı benimsemiş kaynakları kısıtlı dünyamızın, doğrusal “al-yap-at” anlayışına dayalı modellerden mümkün olduğunca hızlı şekilde uzaklaşmamıza ihtiyacı olduğunun farkındayız. Hizmet verdiğimiz pazarlardaki yaşam döngüsü etkilerini göz önünde bulundurarak, döngüsel ekonomi ilkelerini iş modellerimize entegre etme konusunda kararlıyız. Bu yaklaşımın, bir ürünün yaşam döngüsünün tüm süreçlerinde kaynak ihtiyacını ve israfı azaltacak daha döngüsel bir ekonomiyi mümkün kılan yaratıcı çözümler geliştirmek için değer zincirleri arasında ortak çalışmalar yürütülmesini gerekli kıldığını anlıyoruz. 

 
 
 

UN SDG #12

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üretim tesislerimizde yenilikler yapıyoruz
 

Yan ürünlerin ileri dönüşümünü sağlamak ve üretim operasyonlarımız kaynaklı endüstriyel işlemler sonrasında oluşan atıkları değerli yeni ürünlere dönüştürmek için diğer inovatif şirketlerle iş ortaklığı kurma yolunda adımlar atıyoruz. Örneğin, Tyvek®’in üretim atıklarına yüksek mühendislik ürünü su yönetimi ürünleri olarak ikinci bir hayat vermek için Advanced Drainage Systems (ADS) ile devam eden bir ortaklığımız bulunuyor.

Ayrıca, İspanya’nın, Asturias bölgesindeki Nomex® üretimimiz sırasında oluşan yan ürünün (hidroklorik asit) yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla Gonvarri Steel Services ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu sayede yan ürün israfını ve gerekli nötralizasyon sürecini ortadan kaldırmakla kalmıyor, ayrıca Nomex® üretimiyle ilişkili yıllık su kullanımının, elektrik tüketiminin ve karayolu taşımacılığının azaltılmasına da yardımcı oluyor..

Döngüsellik için yenilik yapma yeteneğimizi geliştirirken, operasyonlarımız sırasında ortaya çıkan yan ürünlerin başka hangi yollarla yararlı bir şekilde kullanılabileceğini araştırıyor, tehlikeli ve tehlikesiz atık oluşumunu önleme yeteneğimizi de geliştiriyoruz.

 
 
 
 
 
 

Tüketici sonrası geri dönüşüm
 

Tyvek® tulumları, Tyvek® koruyucu giysi geri dönüşüm programı aracılığıyla kolayca geri dönüştürülebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygun şartları sağlayan müşterilerimize ücretsiz olarak sunduğumuz bu hizmet ile çöplüklerden aldığımız tulumlara konteyner, kereste paletleri ve park bankları gibi ürünlerde ikinci bir yaşam sunuyoruz. DuPont, geri dönüştürdüğü her 25 iş tulumu ile 4,5 kg ağırlığında Tyvek® malzemesini atık akışından uzaklaştırmış oluyor.