Nükleer endüstrisi koruması

 
 
 

DuPont, nükleer endüstrisinde çok geniş bir görev yelpazesi ve radyoaktif kontaminasyon riskleri olduğundan çok çeşitli nükleer koruyucu giysiler sunar

 
 
 

Japonya'daki trajik felaket, nükleer tehlikelerden korunma konusunda soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu.Sorular iki ana bölüme ayrılabilir:iyonlaştırıcı radyasyon tehlikeleri ve radyoaktif parçacık veya sıvı tehlikeleri.

İyonlaştırıcı radyasyon tehlikeleri

Tek kullanımlık koruyucu tulumlarda kullanılan kumaşlar iyonlaştırıcı radyasyon (örn. gama ışınları, X ışınları veya radyoaktif alfa veya beta parçacıkları) için bir bariyer sağlamaz.Radyasyona maruz kalmayı azaltmak için kullanılan standart protokol zaman, mesafe ve koruma değişkenlerini içermelidir.Tulumlar söz konusu olduğunda kurşun bazlı malzemeler içeren özel tulumlar sınırlı koruma sağlayabilir.DuPont, iyonlaştırıcı radyasyon tehlikelerine karşı koruma sağlayan hiçbir özel tulum sunmamaktadır.

Radyoaktif kontamine parçacıklar veya sıvı tehlikeleri

Radyoaktif kontamine parçacıklar veya sıvılarla ilişkili tehlikelerde radyasyonun kendisini engellemek yerine radyoaktif maddelerin geçişini en aza indirgemek için uygun tulumlar tasarlanmıştır. Böylece tehlikeli maddelerle tulumların altına giyilen giysilerin ve derinin teması en aza indirilir.Bu tulumlar potansiyel olarak etkilenen bir alanda giyilmek üzere tasarlanmıştır ve daha sonra hemen çıkarılıp bertaraf edilir. Böylece potansiyel olarak etkilenen alan terk edildikten sonra radyoaktif kontamine malzemeye uzun süreli maruz kalma en aza indirilir ve diğer alanların kirlenmesi önlenir.

Radyoaktif parçacıklar ile çapraz kontaminasyonun en aza indirilebilmesi amacıyla kimyasal koruyucu tulumlar tek kullanımlık olarak tasarlanmıştır.Genel olarak, ne kadar fazla vücut koruma giysisi olursa o kadar iyidir:Başlıklı tulumlar, giysilerin ve saçların radyoaktif maddelerden korunmasına yardımcı olur.DuPont, radyoaktif parçacıklardan ve sıvılardan korunmaya yardımcı olan özel olarak tasarlanmış tulumlar sunar.Tehlikeyle uyumlu olacak şekilde özel elyaf tipleri, dikiş biçimleri ve tulum tasarımları belirlenmelidir.Ek olarak, tehlike değerlendirmesi sırasında tanımlandığı üzere solunum maskeleri, gözlükler, eldivenler ve ayakkabılar vb. gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan diğer uygun KKD'ler, herhangi bir tulum seçimiyle birlikte kullanılmalıdır.

DuPont™ Tyvek® 500 Xpert, Tyvek® 600 Plus, DuPont™ Tychem® 2000 C Standard ve Tychem® 6000 F Standard tulumları EN 1073-2'ye göre radyoaktif kontaminasyona karşı koruyucu giysi olarak test edilmiştir.

 
 
 
Koruma seviyeniz için doğru Tyvek® ve Tychem® tulumları seçin
 
 
 

Ayrıca, radyoaktif kontaminasyon ıslak, kuru veya karışık ortamlarda bulunabileceğinden DuPont bu tehlikeleri de dikkate almıştır.

 
 
 
Tyvek® ve Tychem® çok çeşitli türde radyoaktif parçacığa karşı koruma sağlar
 
 
 

Kesik koruması ve mekanik koruma

Yalnızca DuPont™ Kevlar® birden çok tehlikeye karşı koruma sağlarken çalışanların rahatlığını muhafaza edebilir.Ayrıca DuPont yeni standartlar, yenilik fırsatları ve daha fazlası için size rehberlik edebilir.

Keşfedin
 
 
 

Ark parlaması koruması

DuPont™ Nomex® kumaş; ark parlaması, ısı ve alev koruması ve performansı için küresel standartları karşılayan veya aşan hafif, konforlu ve aleve dayanıklı koruyucu çözümler sunar.

Keşfedin
 
 
 

Isı ve alev koruması

Nomex® ısı, alev ve ark parlaması koruması için küresel standartları karşılamaya veya aşmaya devam eden test edilmiş ve kanıtlanmış bir koruyucu çözümler portföyü sunar.

Keşfedin
 
 
 

Tyvek® koruyucu giysi

Tyvek® endüstriyel uygulamalarda ve üretim, ilaç endüstrisi, otomotiv ve yardımcı işletmelerin dahil olduğu kontaminasyon kontrol ortamlarında çalışanlara ideal bir koruma, dayanıklılık ve konfor dengesi sunmaya yardımcı olur.

Keşfedin
 
 
 

DuPont™ SafeSPEC™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruyucu ürünü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC™ ile işiniz için doğru koruyucu ürünü bulun.

DuPont KKD ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak kitaplığı

DuPont KKD ile ilgili teknik bilgileri, videoları, web seminerlerini ve vaka çalışmalarını burada bulabilirsiniz.

DuPont ürünlerini nereden satın alacağınızı öğrenin
Nereden satın alınır