Nükleer endüstrisi koruması

 
 
 

DuPont, nükleer endüstrisinde çok geniş bir görev yelpazesi ve radyoaktif kontaminasyon riskleri olduğundan çok çeşitli nükleer koruyucu giysiler sunar

 
 
 

RADYOAKTİFLE KONTAMİNE OLMUŞ PARÇACIK VEYA SIVI TEHLİKELERİNDEN KORUNMA

Nükleer tehlikelerden korunma iki ana alana ayrılabilir: iyonize edici radyasyon tehlikelerinden korunma ve radyoaktif parçacık veya sıvı tehlikelerinden korunma.

Tek kullanımlık koruyucu giysilerde kullanılan kumaşlar, iyonize edici radyasyona (ör. gama ışınları, X ışınları veya radyoaktif alfa ya da beta parçacıkları) karşı bir engel oluşturmaz. Radyasyona maruz kalmayı azaltmak için uygulanan standart protokol; zaman, mesafe ve korumadan oluşur. Giysiler için, kurşun bazlı malzemeler içeren özel başka giysilerle sınırlı koruma sağlanabilir. DuPont, iyonize edici radyasyon tehlikelerine karşı koruma sağlayan özel giysiler sunmaz.

Radyoaktifle kontamine olmuş parçacıklar veya sıvılarla ilişkili tehlikeler için, uygun giysiler, radyasyonun kendisini engellemek yerine radyoaktif malzemelerin nüfuzunu en aza indirecek ve böylece cilt ve altta giyilen giysilerle teması en düşük düzeyde tutacak şekilde tasarlanmıştır. Bu giysiler, radyasyondan etkilenmiş olması olası bir alanda giyilmek üzere tasarlanmıştır. Radyoaktifle kontamine olmuş malzemeye uzun süreli maruziyeti en aza indirmek ve radyasyonun diğer bölgelere bulaşmasını önlemek için radyasyondan etkilenmiş olması olası alandan ayrıldıktan sonra bu giysiler derhal çıkarılmalı ve bertaraf edilmelidir.

Radyoaktif Kontaminasyona Karşı Koruyucu Giysiler ve EN 1073-2 Standardı

Kimyasal koruyucu giysiler, radyoaktif parçacıklarla çapraz kontaminasyonun en aza indirilmesini sağlamak için tek kullanımlıktır.

DuPont, radyoaktif parçacıklara ve sıvılara karşı koruma sağlamaya yardımcı olan özel olarak tasarlanmış giysiler sunar. Tehlikeye uygun özel kumaş türleri, dikiş uygulamaları ve giysi tasarımları belirtilmelidir.

Genel olarak, vücudu daha fazla kapatan giysiler tercih edilir:

Kapüşonlu tulumlar (ekli çoraplarla birlikte) tüm vücudu radyoaktif maddelerden uzak tutmaya yardımcı olur.

DuPont™ Tyvek® 500 Xpert, Tyvek® 600 Plus, Tyvek® 800 J, Tychem® 2000 C Standard, ve Tychem® 6000 F Standard giysileri, radyoaktif kontaminasyona karşı koruyucu giysiler olarakEN 1073-2'ye göre test edilir.

 
 
 

Tyvek® koruyucu giysi

Tyvek® endüstriyel uygulamalarda ve üretim, ilaç endüstrisi, otomotiv ve yardımcı işletmelerin dahil olduğu kontaminasyon kontrol ortamlarında çalışanlara ideal bir koruma, dayanıklılık ve konfor dengesi sunmaya yardımcı olur.

Keşfedin
 
 
 

Teknik Bülten Nükleer Riskler

Kontamine parçacık veya sıvı tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Broşürü indirin

Case Study

UKAEA Güvenliği En İyi Şekilde Sağlamak için DuPont ile Çalışıyor

Keşfet
 
 
 

Kesik koruması ve mekanik koruma

Yalnızca DuPont™ Kevlar® birden çok tehlikeye karşı koruma sağlarken çalışanların rahatlığını muhafaza edebilir.Ayrıca DuPont yeni standartlar, yenilik fırsatları ve daha fazlası için size rehberlik edebilir.

Keşfedin
 
 
 

Ark parlaması koruması

DuPont™ Nomex® kumaş; ark parlaması, ısı ve alev koruması ve performansı için küresel standartları karşılayan veya aşan hafif, konforlu ve aleve dayanıklı koruyucu çözümler sunar.

Keşfedin
 
 
 

Isı ve alev koruması

Nomex® ısı, alev ve ark parlaması koruması için küresel standartları karşılamaya veya aşmaya devam eden test edilmiş ve kanıtlanmış bir koruyucu çözümler portföyü sunar.

Keşfedin