NOMEX® ARK PATLAMASI KORUMASI

 
 
 

DuPont'tan Elektrik Tehlikeleri ve Ark Patlaması Koruması

Ark patlaması bazı profesyonellerin her gün karşılaştığı öldürücü bir tehlikedir. DuPont™ Nomex® elyaf ile yapılan giysiler şirketlerin çalışanlarını ve işletmelerini etkili bir biçimde korumasına yardımcı olur.

Elektrik arkı, iletkenler arasında yüksek akımlı kesintisiz bir elektrik deşarjıdır ve çok parlak bir ışık ve yoğun ısı oluşturur. Ark patlaması, yoğun ısının neden olduğu ciddi yanık yaralanmaları nedeniyle çok ciddi bir tehlike (ölümcül olabilir) oluşturur.

DuPont™ Nomex®  elyaf özünde aleve dayanıklıdır, erimez veya damlamaz ve havada yanmayı desteklemez; bu nedenle mükemmel bir ark patlaması koruması sağlar. Koruma doğrudan Nomex® giysilerin içine dokunduğundan zaman içerisinde yıkanma ile aşınmaz.

Elektrik arkında tipik olarak görülen yoğun ısıya maruz kaldığında Nomex® elyaf karbonlaşır ve kalınlaşır. Bu durum ısı kaynağı ile giyen kişinin derisi arasındaki koruyucu bariyeri artırır ve yanık yaralanmalarını azaltmaya yardımcı olur.

Yenilik konusunda devam eden bağlılığımızın bir parçası olarak Nomex® kumaşların ark patlaması koruma özelliklerini geliştirip iyileştirmeye devam ediyoruz. İsviçre'deki Avrupa Teknik Merkezimizde DuPont™ Arc-Man® testi kontrollü bir ortamda elektrik arkı olaylarını temsili olarak canlandırmaktadır. Bunun yapılması üreticilerin farklı kumaş ve giysilerin performansını yüksek talep koşulları altında değerlendirip karşılaştırmasına imkan tanır.   

DuPont'ın elektrik ark patlaması koruması alanında yaptığı çalışmaları pekiştirmek amacıyla, DuPont Mühendislik Teknolojisi, DuPont Kişisel Korunma ve harici bağımsız uzmanlardan oluşan bir uzman ekibi DuPont™ Arc-Guide'ı geliştirmiştir. Bu inovatif yaklaşım şirketlerin elektrik arkı tehlikelerinin şiddetini ve sonuçlarını anlamasına, değerlendirmesine ve azaltmasına yardımcı olur.

 
 
 

BİLGİLER & FİKİRLER

Sürekli ve Güvenilir Koruma için Nomex®

Nomex® elyaf ile üretilen giysiler onlarca yıldır itfaiyecilerin korunmasına yardımcı olmuştur. Kesintisiz yorucu testler, ısı ve alev koruma kalitelerinin uzun süreli korunmasında mükemmel hale geldiklerini kanıtlar.

Daha Düşük Maliyetlerle Daha Uzun Giyim Ömrü için Nomex®

Günümüz itfaiyecilerinin, güvenlikten ödün vermeksizin, bütçe ve performansı en uygun hale getirebilmesi gereklidir. DuPont™ Nomex® elyaf, on yıllardır onarım ve bakım maliyetlerini minimuma indirmeye yardımcı olurken, kalıcı koruyucu performans göstermiştir.