Biyolojik tehlike koruması

Biyolojik tehlike koruması

 
 
 

Tarımda, gıda sektöründe, atık ayırma ve geri dönüşüm tesislerinde, kanalizasyon sistemlerinde veya acil servis sektörlerinde çalışanların biyolojik ajanlarla temas etmesi durumunda enfeksiyonların ve mikropların yayılmasını önlemek için güvenli ve güvenilir koruyucu giysiler gereklidir.

Biyolojik ajanlar nelerdir?

Çalışanların iş yerinde biyolojik ajanlara maruz kalmalarıyla ilgili risklerden korunmasına ilişkin 2000/54/EC sayılı AB direktifinde kapsamlı bir tanım bulunabilir. "Biyolojik ajanlar" öncelikli olarak bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmaları ifade eder. Bu direktife göre, ajanların yanı sıra genetiği değiştirilmiş olanlar da dahil olmak üzere biyolojik materyalleri de ifade eder. Önemli olan bu maddelerin patojenik, hassaslaştırıcı veya toksik olabilmesidir. Biyolojik ajanlar, insan sağlığı üzerinde nispeten hafif alerjik reaksiyonlardan ölüm de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına kadar çeşitli şekillerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileme yeteneğine sahiptir.

Biyolojik tehlikeler ve KKD

Kişisel koruyucu donanım kullanımı; bakım, tedavi, taşıma, önleyici tedbirler ve dekontaminasyondan sorumlu kişiler için yalnızca kendi güvenlikleri açısından değil, aynı zamanda çevrelerinin güvenliği açısından da enfeksiyon kontrolünün önemli bir unsurudur. Çalışanların sağlık ve güvenliğiyle ilgili riskleri belirlemek için bir risk değerlendirmesi yapılmalıdır.

  • Bulaşıcı ajan türü
  • Faaliyetin yapısı
  • Biyolojik ajanla temas türü
  • Dezenfeksiyon işlemi

DuPont Kişisel Koruma, 6'dan 3'e kadar olan giysi türlerinde biyolojik tehlikeler için dört sınıflandırılmış risk grubunu da kapsayan koruyucu giysiler sunar. Biyolojik ajanın biçimine, maruziyet seviyelerine, çalışmanın doğasına ve enfeksiyon riskine bağlı olarak, kumaşın ilgili bulaşıcı ajan test(ler)ine karşı bariyer performansı dikkate alınmalıdır. Dikiş türü ve malzemenin mekanik sağlamlığı da göz önüne alınmalıdır.

 
 
 

ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLER

Tychem® ürünleri
Keşfedin
Tyvek 600® Plus
Keşfedin
Tyvek 800® J
Keşfedin
 
 
 

Web semineri

Biyolojik koruma hakkında bilmeniz gereken her şey (EN 14126)

Şimdi izleyin
 
 
 

Sektör segmentleri

DuPont'un Coronavirus pandemisine yanıtı

Daha fazla bilgi edinin
 
 
 
 
 
 

Öne çıkan varlıklar

DuPont Kişisel Koruma Ürün Kataloğu
Daha fazla bilgi edinin
Bulaşıcı ajanlara karşı koruma - Broşür
Daha fazla bilgi edinin
Kuş Gribi için Koruyucu Giysiler
Daha fazla bilgi edinin