TEMİZ ODA UYGULAMALARI

 
 
 
General
Temiz Oda Uygulamaları

Temiz Oda Uygulamaları

İlaç, gıda işleme ve elektronik gibi sektörlerde ürünlerin ve süreçlerin temiz olması ve kontaminasyondan uzak tutulması çok önemlidir. Ayrıca, tehlikeli maddelere karşı kişisel koruma biyolojik ve kimyasal maddelere karşı etkili bir savunma gerektirir.

İlaç, gıda işleme ve elektronik gibi endüstrilerde ürünleri veya işlemleri temiz ve kontaminasyondan uzak tutmak büyük önem taşır. Ayrıca tehlikeli maddelere karşı kişisel koruma için biyolojik ve kimyasal maddelere karşı etkili bir savunma gerekir.

DuPont™ Tyvek® koruyucu kıyafetleri ile bu iki koruma biçimi bir araya getirilir.

İnsanlar temiz odada partikül emisyonunun en ciddi kaynağıdır. Sıradan kıyafetler, ürünleri veya işlemleri materyal partikül dökülmesine, kalıntılara ve yabancı partiküllere maruz bırakabilir. Etkili partikül bariyerli kıyafetler, temiz odaları insanların kontaminasyonundan koruyan kişisel bir filtre işlevi görür.

Aynı zamanda bazı temiz oda işleri için sıvı veya katı kimyasallar ya da biyolojik ajanlar gibi tehlikeli maddelere karşı insanların korunması gerekir. Bu tehlikeler yalnızca kimyasal, farmasötik ve mikrobiyolojik ortamlarda değil, bilgisayar çiplerinin üretiminde veya temiz oda koşullarında boya yaparken bile söz konusudur. Geleneksel temiz oda kıyafetleri, yeterli kişisel korumayı sağlamaz.

Hem temiz oda kıyafetlerinin hem de kimyasal koruyucu kıyafetlerin, temiz odada kullanıma yönelik aynı temel kriterleri karşılaması gerekir: Materyalin elyaf tüylenme oranı düşük olmalı, tasarım yeterince sıkı olmalı ve giysi yüzeyinde partiküllerin toplanma tehlikesi minimuma indirilmelidir. Ayrıca bu tür kıyafetlerin giyilmesi rahat olmalı ve uygun elektrostatik boşalma verimine sahip olmalıdır; kıyafetin “mikropsuz” olması gerekiyorsa, Tyvek® ile yapılmış sterilize giysilerin yanı sıra Tyvek® IsoClean® ile yapılmış temizleme işleminden geçmiş ve sterilize edilmiş giysiler, uzman temiz oda tedarikçilerinden elde edilebilir.

Yeni!  Kontrollü Ortamlar İçin DuPont™ Tyvek® IsoClean®

DuPont, en zorlu temiz oda gereksinimlerine yanıt vermek üzere CE sertifikalı yeni bir Tyvek® IsoClean® giysi ve aksesuar portföyü sunuyor.  Tyvek® IsoClean®, DuPont portföyü içinde en düşük partikül dökülmesini temsil etmekte olup steril ve steril olmayan ambalaj ve işlem seçenekleri mevcuttur. Temiz işlemden geçen ve steril Tyvek® IsoClean® giysi ve aksesuarları, en yüksek düzeyde kontaminasyon kontrolü ve koruma, dayanıklılık, konforda ideal bir denge sunar. Bunlar gama ışıması ile sterilize edilir, özel bir işlem ve ambalajlamadan geçerek partikül dökülmesi en aza indirilir ve daha iyi sterilite risk yönetimi için aseptik giyim desteklenirken aynı zamanda temiz odalar GMP A&B (ISO 4/5, SINIF 10/100) için uygunluk sağlanır.  Tyvek® IsoClean® web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.  Model özelliklerine ve temiz oda koşullarına bağlı olarak, Tyvek® ve Tyvek® IsoClean® ile yapılan sterilize edilmemiş giysiler, birçok temiz oda sınıfı, genellikle de GMP C&D (ISO 7/8, SINIF 10,000/100,000) ile kullanıma uygundur.

Tyvek® IsoClean® giysileri, işletme personeli, bakım, temizlik personeli ve ziyaretçiler tarafından temiz oda uygulamalarında kullanım için idealdir. Şunları sağlarlar:

·         İnsan kontaminasyonuna karşı temiz oda ortamını korumak

·         Kontaminasyon üretmemek

·         İnsanları katı veya sıvı tehlikeli maddelere ve biyolojik tehlikelere karşı korumak. Giyen kişinin konforu için ısı değişimine, hava ve nem buharı geçişineizin vermek

·         Sınırlı kullanım sayesinde tutarlı olarak yüksek, iki yönlü koruyucu performans sağlamak.

·         Yüksek düzeyde aşınma direncine sahip ve düşük ağırlıklı Tyvek® koruyucu kıyafetleri, sınırlı süreli uygulamalar için uygundur. Ayrıca Tyvek® tulumlar, çeşitli koruyucu aksesuarlarla desteklenir. Son olarak, Tyvek® koruyucu kıyafetleri, mevzuata göre standart yöntemlerle bertaraf edilebildiği için atık bertarafı bakımından düşük maliyetlidir.

 
 
 
DUPONT MARKALARI

Tyvek® Koruyucu Giysiler

DuPont™ Tyvek® koruyucu giysiler, küçük boyutlu partiküllere ve düşük yoğunluklu su bazlı kimyasala tehlikeli biçimde maruz kalmaya ya da temas etmeye karşı çalışanları korumaya yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edin
 
 
 

sncf-thumbnail.jpg
Uzun süreli SNCF iş ortağı, DuPont Protection Solutions, biyolojik risklere ve demiryolu risklerine karşı koruma sağlayan Tyvek® 500 HV 2’si 1 arada iş tulumunu geliştirdi