Uzun süreli SNCF iş ortağı, DuPont Protection Solutions, biyolojik risklere ve demiryolu risklerine karşı koruma sağlayan Tyvek® 500 HV 2’si 1 arada iş tulumunu geliştirdi

Vaka Analizi
Vaka Analizi
Uzun süreli SNCF iş ortağı, DuPont Protection Solutions, biyolojik risklere ve demiryolu risklerine karşı koruma sağlayan Tyvek® 500 HV 2’si 1 arada iş tulumunu geliştirdi
Öne Çıkan Markalar
 
 
 
 
 
 

Limoges Bénédictins’deki (87) tren istasyonu yakınlarında SNCF Equipment Management’ın 38 bakım Teknik Merkezini bulabilirsiniz. Burası, MTE*’nin Limousin’deki Lokomotif Deposudur. Bu tesiste hafif TER (Bölgesel Ekspres Ulaşım) bakımıyla uğraşan 450 çalışanın arasında yer alan 150 personel, her gün trenlerin bakımı ve onarımı için atölyede veya açık havada çalışmaktadır.

SNCF, bu kişilerin güvenliğini sağlamak için hem kimyasallara karşı koruma hem de yüksek görünürlük sağlayan koruyucu bir kıyafet talebinde bulundu. DuPont Protection Solutions, bu sorunun üstesinden gelmek için SNCF ekipleriyle yakın işbirliği halinde çalışarak Tyvek® 500 HV iş tulumlarını geliştirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Güvenlik için çalışan bir ortaklık

Limousin’deki MTE’de iş mesleki risklerin önlenmesinden sorumlu OSH uzmanı Béatrice Boussavie, çalışanlarının her birine 23 adet dokuma, yıkanabilir, reflektörlü iş kıyafeti sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışanlar, atölyedeki kirli işlerde DuPontTM Tyvek® Dual sınırlı kullanımlı iş tulumlarını da kullanmaktadır.

 
 
 
 
 
 

Kullanımdaki demiryolu raylarının yakınında yapılan işlerde çalışanların maruz kaldığı risklere karşı koruma sağlamak için Ekipman Yönetimi Güvenlik bölümünden Lionel Delport, şu birkaç önemli kriteri karşılayan tip 5 veya 6 iş tulumları arıyordu:

  • demiryolundaki risklerin engellenmesi için ISO 20471 (Sınıf 3/3) standardına uygun yüksek görünürlük,
  • çok sayıda düşük konsantrasyonlu inorganik kimyasal ürüne karşı kimyasal bariyer,
  • özellikle hayvanlara veya insanlara tren çarpması sonucu görsel inceleme yapan çalışanlar için biyolojik risk maruziyetine karşı koruma,
  • çalışanların yaklaşan treni duyabilmesi gerektiğinden işitme duyusuna engel olmayan kapuşonsuz tasarım.
 
 
 
 
 
 

Bu nedenle Lionel Delport, kullanıcılarını dinleyen dinamik bir şirket” olan DuPont Protection Solutions’a başvurdu. Bu projede yer alan tek üretici olan DuPont Protection Solutions ayrıca SNCF’nin tek sınırlı kullanımlı iş kıyafetleri tedarikçisidir. Bugün, SNCF ile DuPont Protection Solutions arasındaki 12 aydan uzun yakın işbirliğinin ardından Limousin’deki 150 MTE bakım çalışanı Tyvek® 500 HV giymektedir.

Tyvek® 500 HV: hepsi bir arada çözüm

Tyvek® tek kullanımlık iş tulumlarının tüm özelliklerine sahip DuPont Protection Solutions tarafından tasarlanan yeni Tyvek® 500 HV iş tulumları, SNCF’nin spesifikasyonlarının hepsini karşılamaktadır.

Tyvek®’den yapılmış olmaları nedeniyle bilinen sağlamlık ve nefes alabilirlik özelliklerine ek olarak bu kıyafetler, en üst sınıf görünürlüğün yanı sıra kimyasal, biyolojik ve antistatik koruma özellikleri de sağlamaktadır. Floresan turuncu renkleri ve gümüş-gri geriye yansıtıcı şeritleri sayesinde bu kapalı yakalı iş tulumları, SNCF çalışanlarının “çok daha görünür olmasını ve gece-gündüz çalışanların tren makinistleri tarafından kolay tanınabilmesini” sağlamaktadır. Lionel Delport ve Béatrice Boussavie, karanlık ve tehlikeli ortamlarda veya kötü hava koşullarında çalışan güvenliğini en iyi şekilde sağlayan bu kıyafetler hakkında “Hem bir Kişisel Koruyucu Ekipman hem de Görsel Sinyal Ekipmanı olan Tyvek® 500 HV iş tulumları, bakım işçilerini kimyasal risklere, kire ve trafikte kazaya uğrama riskine karşı koruyor” şeklinde konuşuyor.

Lionel Delport, DuPont Protection Solutions tarafından tasarlanan yeni iş tulumlarının çok önemli bir diğer avantajının da olduğunu belirtiyor: “yeni tulumlar sınırlı kullanım için tasarlandığından ve hiç yıkanmadığından, sürekli yıkandığında floresan ve geriye yansıtma özelliklerini kaybeden dokuma kıyafetlerin aksine atılana kadar bu özelliklerini koruyor”.

Sağlam ve hafif olan Tyvek® 500 HV, ergonomik tasarımı ve kasık alanına rahat bir şekilde oturması sayesinde rahat bir şekilde sürekli giyilebiliyor. Limousin’deki MTE’de ısıtma mühendisi olan Kevin Gouron, “Tyvek® 500 HV iş tulumları, Tyvek® Dual iş tulumlarının sağladığı rahatlığın aynısının yanında tren yolunda yaşanan risklere karşı yüksek görünürlük ve kimyasal risklere karşı yüksek koruma da sağlıyor” diyor.

Optimum güvenliği ve ekonomiyi bir arada sağlamak

SNCF’den Lionel Delport tarafından tasarlanan bu yeni iş tulumlarının bir diğer amacı da, tam zamanlı çalışanlarla aynı sayıda kıyafet verilen stajyerler ve çırak öğrenciler başta olmak üzere, çalışanlara verilmekte olan giyim kalemlerinin sayısını azaltmaktı. Bu çalışanlara tek kullanımlık refektörlü iş tulumlarının verilmesi “HiVi kıyafetlerinin endüstriyel yıkaması ve çalışanlara verilen kişisel koruma kıyafetlerinin tatillerden sonra iade edilmemesiyle ilgili uzun dönemli maliyetler açısından gerçek maliyet kazanımları” sağlamıştı.

Çalışanların iş kıyafetlerinin üzerine giydiği Tyvek® 500 HV, “çok farklı rollere sahip olmalarına karşın, bu iki tip kişisel korunma ekipmanının birbirini nasıl mükemmel şekilde tamamlandığını” gösteriyordu. Lionel Delport, “Dokuma kıyafetlerin üzerine giyilen Tyvek® 500 HV iş tulumlarının, örneğin trenler arasında sürekli gidip gelmekte olan ve özellikle agresif özellikli grafit gresine maruz kalan demiryolu bakım çalışanlarının işleri sırasında dokuma kıyafetlerinin korunmasını ve kirlenmesini engellediğini” de açıklıyor.

Ancak Lionel Delport, dokuma çalışma kıyafetlerini tamamlamanın ötesinde Tyvek® 500 HV iş tulumlarının gerçek bir avantaj sağladığı diğer birçok iş istasyonunu da sayıyor:

"tren kazası durumunda bekleyen araçlardaki makinistler veya açık havada onarım yapmak üzere görev alan çalışanlar tarafından da kullanılıyor. Acil durum vagonlarında sınırlı kullanımlı iş tulumlarının stokunun bulundurulması, çalışanların her türlü koşul altında demiryolu risklerine ve demiryolu balastında çalışırken kire karşı korunması açısından güvenli bir çözümdür.”

DuPont Protection Solutions’ın yenilik kapasitesini ve müşterilere olan yakınlığını gösteren Tyvek® 500 HV, DuPont’un uzun dönemli bir ortağı olan SNCF’den Béatrice Boussavie ve Lionel Delport için tamamen tatmin edici bir çözüm olduğunu kanıtlamış durumda.

*Bakım ve Çekici Kuruluşu

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.