DuPont Kişisel Koruma ürünleri sürdürülebilirliği nasıl destekliyor?

 
 
 

İnsanları ve gezegeni korumaya yardımcı olan inovatif ürünler

Çalışırken karşılaştıkları tehlikeler çok farklı olsa da genel üretim, petrol ve gaz, madencilik ve yardımcı işletmelerden ilaç, elektronik ve otomotive kadar çeşitli sektörlerdeki tüm çalışanlar ve bununla birlikte tüm sağlık çalışanları, itfaiyeciler ve acil müdahale personeli, kendilerini güvende tutmak için DuPont Kişisel Koruma’ya güveniyor.

Tyvek®, Nomex® ve Kevlar® gibi kişisel koruyucu donanım (KKD) alanında en güvenilir ve inovatif bazı markaların etkinliği kanıtlanmış korumasına ve çözümlerine güvenmek çalışanlarınızı iş yeri tehlikelerine karşı korumanıza yardımcı olur ve vardiyalarının sonunda güvenli bir şekilde evlerine gidebilmelerini sağlar. Ayrıca, bilime dayalı KKD çözümlerimiz değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği geliştirmenize de yardımcı olur.

 
 
 

 
 
 
 
 
 

KKD için Tyvek® çok çeşitli kimyasal tehditlere ve tehlikelere karşı koruma sağlayan rahat ve dayanıklı koruyucu tulumlar sunar. Tyvek®, temiz odadan tehlikeli temizliğe kadar birçok iş için doğru KKD’yi sağlar. Tyvek® ayrıca, sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirgin avantajlar sunar:

 
 
 

DSF-DPP-sustainability-icon1-pgA-image-120x120@2x.jpg
Geri dönüştürülebilir

Yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) üretilen Tyvek® tulumlar, tulumları çöp sahalarından alıp onlara ikinci bir yaşam veren Tyvek® koruyucu giysi geri dönüşüm programı aracılığıyla %100 geri dönüştürülebilir.

DSF-DPP-sustainability-icon2-pgA-image-120x120@2x.jpg
Hafiftir

Tyvek®’in üstün mukavemet/ağırlık oranı, hafif giysiler kullanma olanağı sağlar ve daha ağır rakip ürünlere kıyasla taşıma sırasında daha az enerji kullanma potansiyeli sunar.

DSF-DPP-sustainability-icon3-pgA-image-120x120@2x.jpg
Daha az atık yaratır

Düşük malzeme ağırlıkları ve üstün yırtılma ve delinme direnci ile ürünün kullanım ömrü tamamlandığında daha az malzeme israfının yanı sıra daha az enerji ve kaynak tüketimi sağlayabilir

DSF-DPP-sustainability-icon4-pgA-image-120x120@2x.jpg
Az oranda katkı maddesi içerir

Tyvek®, RoHS (Direktif 2015/863/AB) veya REACH Çok Yüksek Önem Arz Eden Maddeler (SVHC) gibi Avrupa Direktiflerinde adı geçen plastikleştiriciler veya kullanımı kısıtlanmış kimyasallar olmadan üretilir.

 
 
 
 
 
 

DuPont™ Nomex®, bir dizi termal tehlikeye karşı en üst düzeyde ısıya ve aleve dayanıklı (FR) koruma sağlar. Nomex®, ısı ve alev korumasından ark parlaması korumasına kadar çeşitli şekillerde tavizsiz FR koruması sağlar. Nomex® ayrıca aşağıdakiler gibi avantajlar sunarak sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur:

 
 
 

DSF-DPP-sustainability-icon1-pgA-image-120x120@2x.jpg
Geri dönüştürülebilir

Nomex® ile üretilen tulumlar geri dönüştürülebilir ve Nomex® tulumlarından elde edilen geri dönüştürülmüş liflerin, inşaat malzemelerinde ve aleve dayanıklılık özellikleri gerektiren ek ürünlerde kullanıldığı kanıtlanmıştır.

DSF-DPP-sustainability-icon2-pgA-image-120x120@2x.jpg
Hafiftir

Nomex® ile üretilen tulumlar daha hafiftir, FR pamuğa veya mühendislik ürünü elyaf karışımlarına dayalı rekabetçi çözümlerden daha hafiftir ve taşıma sırasında daha az enerji kullanma potansiyeli sunar.

DSF-DPP-sustainability-icon3-pgA-image-120x120@2x.jpg
Daha az atık yaratır

Nomex® kumaşlar olağanüstü dayanıklılık ve koruma sunar ve performanstan ödün vermeden 125 defaya kadar yıkanabilir. Ortalama 5 yıllık aşınma ömrü ile her bir kullanıcının ürettiği atık miktarını önemli ölçüde azaltır.

DSF-DPP-sustainability-icon5-pgA-image-120x120@2x.jpg
Kaynak verimlidir

İspanya’da Nomex® üretimi sırasında oluşan yan ürünün yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla Gonvarri Steel Services ile iş ortaklığı kurduk ve ve yıllık su kullanımının, elektrik tüketiminin ve karayolu taşımacılığının azaltılmasına yardımcı olur.

 
 
 
 
 
 

OEKO-TEX® sertifikalıdır

Çoğu Nomex® kumaşı, REACH Ek XVII’nin gerekliliklerini yerine getirildiğini belirten OEKO-TEX® 100 STANDARDI’na göre sertifikalandırılmıştır, çevre dostudur ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde üretilir.

 
 
 
 
 
 

Endüstri çalışanları, hafif ve rahat olmasının yanı sıra endüstri güvenlik standartlarını karşılayan veya aşan üstün mekanik ve termal koruma için Kevlar® elyafından üretilen eldivenlere ve kolluklara güveniyor. Kevlar® ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli sürdürülebilirlik avantajları sunar:

 
 
 

DSF-DPP-sustainability-icon4-pgA-image-120x120@2x.jpg
Az oranda katkı maddesi içerir

Kevlar®, RoHS (Direktif 2015/863/AB) veya REACH Çok Yüksek Önem Arz Eden Maddeler (SVHC) gibi Avrupa Direktiflerinde adı geçen plastikleştiriciler veya kullanımı kısıtlanmış kimyasallar olmadan üretilir.

DSF-DPP-sustainability-icon3-pgA-image-120x120@2x.jpg
Daha az atık yaratır

Kevlar® kumaşı ile üretilen eldivenler, kullanım ömrünü uzatmak için 10 defadan fazla yıkanabilir. Kevlar® ile yapılan eldivenlerin diğer koruyucu eldivenler kadar sık değiştirilmesi gerekmediğinden, her çalışanın ürettiği atık miktarı önemli ölçüde azalır.

DSF-DPP-sustainability-icon2-pgA-image-120x120@2x.jpg
Hafiftir

Kevlar®, aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha fazla dayanıma sahiptir. Bu inanılmaz dayanım göz önüne alındığında, Kevlar®, yüksek performanslı polietilen (HPPE) gibi diğer rakip ürünlerden %25 daha az malzeme gerektirir ve bu ürünlerin hafif muadili olarak kesim performansı sağlar.

DSF-DPP-sustainability-icon6-pgA-image-120x120@2x.jpg
OEKO-TEX® sertifikalıdır

Çoğu Kevlar® elyafı ve ipliği, REACH Ek XVII’nin gerekliliklerini yerine getirildiğini belirten OEKO-TEX® 100 STANDARDI’na göre sertifikalandırılmıştır, çevre dostudur ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde üretilir.

 
 
 

ISO 14001 sertifikası

Tyvek® kumaşı, Nomex® elyafı ve Kevlar® elyafı, Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) 14001 onaylı çevre yönetimi politikasına uygun şekilde üretilmektedir. ISO 14001:2015, kuruluşların çevresel performanslarını geliştirmek için kullanabileceği çevre yönetim sistemi gerekliliklerini belirler. Çevresel sorumluluklarını sistematik bir şekilde yöneterek sürdürülebilirliğin çevresel boyutuna katkıda bulunma çabası içinde olan kuruluşlarca kullanılması amaçlanmıştır.