UKAEA Güvenliği En İyi Şekilde Sağlamak için DuPont ile Çalışıyor

Makale
Makale
DuPont ile geliştirilen UKAEA koruyucu giysiler
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

UKAEA'daki çalışanlara iş başlamadan önce kontrollü bir alanda PPE giymelerine yardımcı olunur ve iş tamamlandığında atanan güvenli bir alanda çıkarmalarına da yardımcı olunur.

İngiltere Atom Enerjisi İdaresi (UKAEA) kahverengi saha durumu için, Kumbriya'nın batı sahilinde bulunan Windscale nükleer tesisini korumakla sorumludur. 2015 itibariyle, UKAEA, kalan tüm nükleer tesislerini, tüm ilişkili binaların toprak seviyesine getirilmesiyle, minimum müdahale gerektiren pasif olarak güvenli bir rejimde tutmayı planlamaktadır Post İrradyasyon Muayenesi Tesislerinde giyilen koruyucu giysilerin güvenliğini ve korumasını geliştirmek istenirken ve radyoaktif tozlara karşı koruma için en katı EN 1073-2 gereklilikleriyle uyum sergilenirken, UKAEA DuPont ile çalışmayı seçmiştir.

Reaktörü devreden çıkarma modeli

1981'de, Windscale Gelişmiş Gaz Soğutmalı Reaktör (WAGR) kapatılmıştır ve tüm yakıt çıkarılmıştır. WAGR artık reaktörün devreden çıkarılması için bir tanıtım ürünüdür. WAGR post irradyasyon ve inceleme tesisi bir dizi beton kılıflı barınağa ev sahipliği yapar. Orijinal olarak reaktörden yakıtı dışarıya işlemek ve içine yeni yakıt yüklemek için inşa edilen kılıflı barınaklar artık tekrar paketlenen ve barınakların kendilerinin devreden çıkarılmasına öncül olarak çıkarılan, kalan operasyonel atıkları içermektedir.

Radyoaktif malzemeler güvenli alandan (veya barınak cephesinden) 4ft kalınlıkta pencerelerle görülebilir, bunların her biri işçileri radyasyondan korumak için 700 litre çinko bromür içerir. Barınak cephesindeki mühendisler, ambalajlama ve depolama için çıkarılmadan önce kesilmeleri için barınaklar dahilinde bileşenleri hareket ettirmek üzere "ana-bağımlı manipülatörleri" çalıştırır. Barınak cephesinde radyasyon maruziyeti riski aşırı derecede minimumdur, aslında, bazı vakalarda, doğal olarak meydana gelmesi söz konusu değildir.

Geçtiğimiz on yıl boyunca UKAEA Windscale'de Güvenlik Danışmanı olan Gary McMinn bunu şu şekilde açıklar "Post İrradyasyon İnceleme (PIE) tesislerinde, kişisel koruyucu donanım sağlık fizik araştırmacıları, genel devreden çıkarma operatörleri, mühendisler, elektrikçiler ve montajcılar tarafından giyilir. Tesis çalışanları koruyucu tulumlar, güvenlik ayakkabıları, respiratörler ve eldivenler giyse de, kesintisiz izleme ve kullanıcı geribildirimi geçerli donanımın, gerekli yeni, daha katı standartlara göre performans göstermediğini belirtmiştir. Analiz, giyme ve çıkartma prosedürlerinin ve giysi tasarımının geliştirilebileceğini ortaya koymuştur.”

Özel yapım Tyvek® çözümü

DuPont Kişisel Koruma ile yakından çalışılarak, tüm UKAEA koruyucu giysi gereklilikleri için bir çözüm bulunmuştur: çoraplı ve başparmak ilmekli DuPont™ Tyvek® 600 Plus tasarlanmıştır Ek olarak, yeni giyinme ve soyunma prosedürleri geliştirilmiş ve tanıtılmıştır.

Tyvek®, sert, yırtılma va abrasyon dirençli ve giyilmesi rahat olmaya ek olarak yüksek düzeyde bariyer koruması nedeniyle seçilmiştir. Ayrıca tiftiklenmez, antistatiktir, 0,12 bara kadar kimyasal sıçrama dirençlidir, düşük konsantrasyonlu inorganik su bazlı sıvılar aralığını iter ve pürüzsüz yüzeyi katı partiküllerin yapışmasını engeller. Tyvek® aniden dağılan ve nefes alan kumaşa ısıyla bağlı yüksek yoğunlukta polietilenden yapılma milyonlarca ince, kesintisiz elyaftan yapılmıştır.

  • Başparmak ilmekli ve çoraplı Tyvek® 600 Plus giysisi EN 1073-2 Standardı, Sınıf 2'yi geçmiştir.
  • Giysinin başlığı, respiratörün ve başlığın yapışkan bantlı mührünü kırma riski olmaksızın, çalışanların kafalarını serbestçe hareket ettirmelerini sağlar.
  • Entegre çoraplar, ekstra koruma sağlamaya yardımcı olması için güvenlik ayakkabılarının veya botlarının içine giyilir.
  • Eklem flepleri, daha fazla koruma sağlamaya yardımcı olması için güvenlik botlarının veya ayakkabılarının üzerine çekilir.
  • Başparmak ilmekleri esnerken veya uzanılırken kolların katlanmasını önler.

Başparmak ilmekli ve çoraplı Tyvek® 600 Plus'ın tesis denemeleri ve yeni giyinme ve soyunma prosedürü Windscale'de Kasım 2004'te başlatılmıştır. Kısa süre içinde, geribildirim yeni giysilerin çok daha iyi giyildiğini ve işçilerin ürüne ilişkin güven ve kabulünün önceden kullanılan donanımı fazlasıyla aştığını göstermiştir.

Gary “Başparmak İlmekli ve Çoraplı Tyvek® 600 Plus'ın performansını onaylamak için Güvenlik Temsilcilerinden ve kullanıcılardan sürekli geribildirim almaya devam etmektedir. DuPont, diğer uygulamalar için koruyucu giysi çözümlerine yardımcı olmak üzere ve iş yerindeki insanların korumasını sürekli olarak iyileştirmemize yardımcı olan, gelecekteki inovasyonları önermek için teknik sorunları ve diğer modifikasyonları çözümlememize hala yardım etmektedir” diye eklemektedir.

UKAEA nükleer tesis devreden çıkarma, teknoloji, araştırma ve geliştirmeye adanmış şekilde İngiltere'de beş tesiste işlem göstermektedir. Başparmak ilmekli ve çoraplı yeni Tyvek® 600 Plus'un Windscale'deki başarısının ardından, yeni giysi tüm UKAEA tesisleri için tek kullanımlık koruyucu giysi olarak seçilmiştir.

 

Nükleer risklere ilişkin daha fazla bilgi için, lütfen buraya tıklayın.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.