AIRBUS Çalışanları, Tyvek® ve Tychem® Çözümleriyle Korunuyor

Vaka Analizi
Vaka Analizi
Airbus
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

Fransa'da AIRBUS'ın dört üretim tesisinden biri olan Toulouse-Blagnac havalimanı bölgesinde şirket, boya püskürtme, hava taşıtı bakımı ve inceleme uygulamaları için DuPont™ Tyvek® ve Tychem® tulumların korumasına güveniyor.

Avrupa'nın önde gelen havacılık üreticisi AIRBUS, Avrupa genelinde tüm dünyaya uçan hava taşıtının tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve satış sonrası teknik desteğinde çalışan 55.000 kişiyi istihdam ediyor.  Tyvek® 600 Plus ve  Tychem® 6000 F tulumlar şirketin Fransa, Toulouse-Blagnac tesisindeki bir çok çalışanın korunmasına yardımcı oluyor.

DuPont™ Tyvek® 600 Plus tulumlar

Toulouse-Blagnac havalimanı bölgesindeki Clement Ader tesisinde, sekiz kişilik ekipler her bir AIRBUS A320 hava taşıtının spreylenmesi için tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak, 3-6 kat boya atmak üzere bir haftaya kadar vakit harcıyorlar. Jet motorları hariç hava taşıtı, dört düzeye yayılan ve en yükseği neredeyse 15m'ye ulaşan kuyruk takımı olan 50m uzunluğunda ve 40m genişliğinde özel bir iskele ile çevrelenmektedir.

Mesleki yaralanma ya da boyalardaki herhangi bir tehlikeli maddeye maruz kalmaktan kaynaklanabilecek sağlık sorunları riskini en aza indirmek için, boyacıların kendileri ile birlikte bir AIRBUS iş sağlığı ve güvenliği uzman ekibi katı güvenlik prosedürleri getirmiştir. AIRBUS A320 boya atölyesi incelikli hava tahliye ve hava yenileme sistemleri ile donatılmıştır. Filtrelenmiş, tozsuz hava binanın en yüksek noktasına konumlandırılan bir fan yoluyla verilir ve görülebilir güvenlik talimatları, her bir iskele platformuna atanabilecek çalışan sayısını ve izin verilen maksimum ağırlığı hatırlatmaktadır.

Bu alandaki boyacıların giydiği kişisel korunma donanımı, entegre başparmak ilmekleri, güçlendirilmiş solunum ekipmanı ile DuPont™ Tyvek® 600 Plus'ı içermektedir. Boyacıların işi, koruyucu raylar üzerinden kollarıyla sürekli olarak uzanmayı gerektirdiğinden, tulumun kollarına eklenen başparmak ilmeği, giysinin kollarının güvenlik eldivenleri altında sabit kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Kollar, önceki tulumlarda olduğu gibi yukarı toplanmadığından, giysi rahattır.

Tyvek® 600 Plus tulumlar sıvı sıçramaları ve buğuya karşı mükemmel koruma sağlar; havalandırmalı solunum ekipmanları, eldivenler ve boyacılar tarafından giyilen güvenlik ayakkabıları ile uyumludur.

Tychem® 6000 F – tehlikeli ortamlarda çalışan kişiler için kimyasal koruma

Clement Ader tesisinin bir başka alanında, AIRBUS A340 hava taşıtı inşa edilir ve montajlanır. AIRBUS, denetçilerinin ve müşterilerinin, üretim ve test sırasında yapıştırıcı ve yağlı maddelerle temas etmekten korunmalarına yardımcı olan bütünleşik çoraplı DuPont™ Tychem® 6000 F tulumlara güvenmektedir .

Hava taşıtı üzerinde yapılan önleyici testler ve bakım testlerine, denetçilerin, simüle edilmiş uçuş testleri sonrası hava geçirimsiz kapatmayla kapatılmış olan küçük kontrol deliklerinden kanat alanına girdikleri, kanatların incelenmesi işlemi dahildir. Yapısal yakıt tankının ve basınçlandırılmış hücrelerin hava geçirmezliği de test edilmektedir. Kontrol deliklerinin contaları, yakıt tankları ve basınçlandırılmış hücreler, alüminyum, titanyum, paslanmaz çelik ve bir çok başka malzemeye mükemmel yapışma sunan ikili polisülfit sızdırmazlık malzemesi bileşeni kullanarak hava geçirimsiz hale getirilmiştir. Belirli önlemler alındığı takdirde, bu madde tamamen güvenli şekilde kullanılabilir.

Mükemmel uyum sağladığından, Tychem® 6000 F çoraplı tulum dar alanlarda, hareket kısıtlaması olmadan giymek için idealdir, böylece denetçilerin kanat alanındaki incelemelerine odaklanmalarına olanak sağlar. Giysi, kendinden yapışkanlı çift fermuar kapağı, elastik yüz alanı, dikişli ve yapıştırılmış dikişler ve de elastik bilekler ile hafiftir.

AIRBUS ve DuPont: uzun dönemli işbirliği

AIRBUS 2000 yılından bu yana DuPont Kişisel Koruyucular ile çalışarak, çalışma ortamındaki spesifik tehlike ve uygulamalar için uygun koruyucu giysi çözümlerini bulmaktadır. DuPont deneme için giysi örnekleri tedarik etmiş ve kimyasal bariyer, yırtılma direnci, geçirgenlik, antistatik özellikler vb. konusunda performans parametreleri de dahil olmak üzere bir çok teknik bilgi sağlamıştır. Bir dizi deneme ve biyometrik analizden sonra, AIRBUS France Medikal Departmanı, Tyvek® ve Tychem® numuneleri üzerinde yürütülen testlerin sonuçlarının, alt ve üst sınırlar aralığında olduğunu doğrulamıştır. 2001 yılında Tyvek® ve Tychem® tulumları seçilmiştir. Bugün DuPont, AIRBUS Fransa için Kategori III koruyucu giysilerinin tek tedarikçisidir.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.