DuPont™ Tyvek®, Bénéteau Tersane Çalışanlarını Koruyor

Makale
Makale
Gemi üreticisi Bénéteau çalışanlarını DuPont™ Tyvek® ile koruyor
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

Dünyanın öncü gemi üreticisi Bénéteau'da, üretim sürecinin her aşaması elle yürütülmektedir. Çalışanları mesleğin tehlikelerinden korumak için DuPont™ Tyvek® tulumlar giyilir.

Yüz yıldan fazla süredir, Bénéteau balıkçı gemileri ve yatlar inşa etmektedir. Bugün, Fransa'da altı ve ABD'deki bir üretim birimi ile, Bénéteau dünyanın öncü tersanesi haline gelmiştir.

1884 yılında, gemi inşaat mühendisi Benjamin Bénéteau, Saint-Gilles-Croix-de-Vie, Fransa'da ilk tersanesini kurdu. 1912'de, ilk motorlu orkinos gemisi denize açıldı, bu gemi şirketinin genişlemesine olağanüstü katkılarda bulundu. 1964 yılında, Bénéteau yat pazarına girdi ve tereddütsüz ilerlerdi.

Bénéteau iyi yapılmış bir işten, yat sahiplerinin keyif ve güvenliğini sürdürmekten gurur duymaktadır. Grubun işleri arasında en büyük paya sahip yatçılığın yanında, Bénéteau kaynaklarını, evler, bungalovlar, ve sürücü ehliyeti gerektirmeyen araçlar üretmek için kullanmaktadır.

Personel güvenliğinin önemi

Bénéteau tüm inşaatları için, tekne ve kaykaylarda tahta kısımların yapımında kalıplara uygulamak üzere büyük miktarlarda polyester kullanmaktadır. Saint-Gilles-Croix-de-Vie'deki Tesis Direktörü Christian Cardineau, güvenliğe özellikle dikkat etmektedir. Cardineau görüşlerini şu şekilde belirtiyor, "genişledikçe, personelimizin güvenliği şirketimiz için belirleyici bir etmen haline geldi.”

Her yat yapım aşaması kesin bir düzenle, kalıplama ve çakma atölyeleri ile başlar, bu işlemleri dahili ve harici ekipmanın eklendiği montaj hattı izler, sonrasında test dokuna ve teslim bölgesine gelinir. Her şey elle yapılır; çeşitli hazırlık safhalarının hiçbiri otomatikleştirilmemiştir.

Kalıplama ve çakma için, şirketin güvenlik departmanı koruyucu giysileri zorunlu kılmıştır. Bu alanlarda, çalışanlar çok sayıda manuel faaliyet yürütmekte ve özellikle de toz haline gelen polyestere ya da kuru maddelerin yayılan ince partiküllerine maruz kalmaktadırlar.

Kalıplama atölyesinde, çalışanlar polyester elyafını kesip çıkardıktan sonra püskürtücü tabanca kullanarak solvent bazlı reçine kaplaması üzerine uygularlar. Ardından başka bir operatör yüzeyin her santimetrekaresini pürüzsüzleştirmek ve işlemek için silindirler kullanır. Tüm kalıplama çalışanlarının Tyvek® tulumlar giymeleri gerekmektedir.

Bina içindeki sıcaklıklar, hammaddenin, özellikle de polyesterin değişimlerini kontrol etmek amacıyla sürekli olarak kontrol edilmektedir. Sıcaklıklar, kışın 15°C'den yazın 33°C'ye kadar değişmektedir. Çalışanlar, Tyvek® koruyucu tulumların, ısı dalgaları sırasında bile görevlerini rahatlıkla sürdürmelerine olanak sağlayan hafifliğini ve nefes alabilirliğini takdir etmektedir.

Çakma atölyesinde, bir başka önemli ve hassas faaliyet yürütülmektedir. Burada, çalışanlar, kalıplamadan çıkan yapıların kumlama ve bitirmesinde kullanılan taşlama makinelerinin meydana getirdiği ince kuru madde partikülleriyle yüklü bir atmosferde faaliyet göstermektedir. Tyvek® tulumların yanı sıra, koruyucu gözlükler, eldivenler ve solunum ekipmanları da kullanan bu çalışanlar için maksimum koruma gereklidir.

Kanıtlanmış güvenlik

DuPont™ Tyvek® tulumları ve kolluklar, her çalışanın tüm işle ilgili maruz kalma türlerinden etkin biçimde korunması için, Bénéteau doktorları, hemşireleri ve iş sağlığı ve güvenliği departmanı tarafından yürütülen bir test dizisinin ardından seçilmektedir.

Bénéteau'nun güvenlik eğitiminden sorumlu Dr. Grossin ve Bay Guittonneau: "İyi tasarlanmamış giysiler, polyester reçineleri oluşturan kimyasallara maruz kalma ya da mekanik ya da  lif veya toz sebepli sürtünmeye bağlı tahrişler sebebiyle, temasa bağlı cilt egzamalarına yol açabilir. Bu koşullar maliyetli tedaviler gerektirir ve birkaç hafta sürebilen hastalık izni dönemlerine yol açar”.

DuPont Kişisel Koruyucular tulumlarının tüm sağlamlığı dikkatle izlenmektedir. Kullanıcıların takdir ettiği özellikler, kalitesi, dayanıklılığı ve daha fazla hareket özgürlüğünü garantileyen konforudur. Giysilerin ürün kalitesinin farkına vardığında, Bénéteau İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanı giysilerin her kullanımdan sonra değiştirilmesini sağladı.

Özgün bir araç, Bénéteau kataloğu

Çalışan güvenliğinin öneminin bir ölçütü olarak, Bay Guittonneau üretim tesislerinde kullanılan tüm Kişisel Koruyucu Donanımlar için özgün bir araç geliştirdi: Bénéteau referanslı KKD kataloğu. Bu benzersiz, düzenli olarak güncellenen katalogda, emirlerin en uygun şekilde yerine getirilmesini sağlamaya yönelik aksesuarlar ve referanslar yer almaktadır.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.