Kişisel Koruyucu Donanım Seçimi ve Giyiminde Uzman Rehberliği

Makale
Makale
Kişisel koruyucu donanımları seçme ve giymeye yönelik uzman kılavuzu
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

DuPont Kişisel Koruma EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Bölgesi Eğitim Uzmanı Ian Samson, kişisel koruyucu tulumların seçilmesi ve bunların giyilip çıkarılması sırasında uyulması gereken prosedürleri ele alıyor.

Koruyucu tulumlar; çalıştığınız alandaki sıvı ve katı kimyasallar, yağlar, zehirsiz sıvılar, havada uçuşan maddeler, tozlar ve liflere kadar uzanan kirliliklere karşı koruma sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Laboratuvarlar ve olay yeri inceleme gibi bazı çalışma alanlarında, insan kaynaklı (saç, deri döküntüleri ve giysi elyafları gibi) kirlilikleri durdurmak için koruyucu giysi gerekmektedir. Buna rağmen, sadece bu giysilerin giyilmesi koruma garantisi vermez. Seçtiğiniz giysinin size gerekli koruma seviyesi sağladığından emin olmak için çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerekir.

Koruyucu Giysi Seçimi ve Kullanımı

Piyasada bulunan çok fazla sayıdaki koruyucu giysilerden hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Risk tipini (kimyasallar, zehirsiz sıvılar, radyasyon vs.), maruziyetin süresini ve gerekli koruma seviyesini belirlemek için her seçime bir risk analiziyle başlanmalıdır. Risk analizi ne kadar detaylı olursa hangi koruyucu giysinin kullanılması gerektiğine karar vermek de o kadar kolaylaşır.

Koruyucu giysi seçerken, dikkat edilmesi gereken temel unsurlar şunlardır:

• Koruma bariyeri (penetrasyon ve permeasyon)

• Direnç (giysinin sağlamlığı)

• Kalite (giysi malzemesi, fermuar, dikişler, konfor, beden)

• Memnuniyet (giysiler kullanıcı dostu olmalıdır)

• Çevre uyumluluğu (imha etme işlemi güvenilir ve uygun maliyetli olmalıdır)

• Fiyat (ancak sadece fiyata göre karar vermek tavsiye edilmemektedir)     

• Testler ve kullanım (bir tulum analiz edildiğinde ve gerekli şartları karşıladığında, gerçek çalışma koşulları altında  bir kullanım testi yapılmalıdır)

Doğru bedenin seçimi sadece üstün korumanın değil aynı zamanda rahatlığın da ön koşuludur. Yanlış beden tercihi ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Eğer giysi çok büyükse üretim makinesine sıkışabilir ya da çok küçükse yırtılabilir veya önemli ölçüde hareketi kısıtlayabilir. Doğru tulum seçerken sadece doğru koruma değil aynı zamanda kişiye uygunluğu da önemlidir. DuPont hem uygunluk hem de koruma açısından koruyucu giysilerin iyileştirilmesine ciddi anlamda bir yatırım yapmaktadır.

DuPont bu yıl yeni  Tyvek® 500 Xpert’i piyasaya sundu. Bu tulum vücuda daha iyi oturması; daha fazla hareket kolaylığı sağlaması ve en önemlisi  Tip 5 ve 6 kategorilerinde üstün bir koruma seviyesi sunması için yeniden tasarlandı. Buna ek olarak, Tyvek® 500 Xpert, yeni bir paket ile sunuluyor. Yeni ambalajın üzerinde, hem beden skalası hem de basit görsellerle giysiyi giyme ve çıkarma prosedürleri üzerine uzman tavsiyesi bulunuyor.

 
 
 

Tulumun giyilmesi

 
 
 

Tulumun Giyilmesi

Günlük kıyafetlerinizi üzerinize nasıl giyeceğinize dair düşünmenize gerek yoktur. Ancak koruyucu bir giysiyi giyerken belirli bir özen göstermek gerekir. Nitekim koruyucu giysiyi doğru şekilde giymek; giysinin koruma performansında etkili olacaktır. Uygun giysi seçildikten sonra, çalışanlara giyinmeleri için çalışma ortamından uzak bir yerde ve temiz bir soyunma odası sağlanmalıdır. İşe engel olabilecek her türlü eşya ceplerden çıkarılmalı ve güvenli bir ortamda bırakılmalıdır.

 
 
 

Tulumun çıkartılması

 
 
 

Tulumu giyme işlemine, sandalyeye oturup ayakkabınızı çıkartmakla başlayın. Sonra, dikkatli bir şekilde tulumun bacak kısımlarına ayaklarınızı tek tek sokun ve ardından iş güvenliği ayakkabınızı veya botunuzu güvenli bir şekilde giyip bağlayın. Sonraki aşamada, uygulamanız için uygun olan eldiveninizi giymelisiniz. Eğer 2 çift eldiven kullanıyorsanız, önce ilk çifti giyin. Ayağa kalkın, tulumu belinize doğru çekin ve kollarınızı kol bölgesine geçirin. Tulumunuzun fermuarını çekmeden önce, kullanacaksanız koruyucu gözlüğünüzü, maskenizi vb. takın ve onların doğru bir şekilde takıldığından, rahatlığından ve boşluk kalmadığından emin olun. Başlığı başınızın üzerine çekin ve tulumunuzu en yukarı kadar fermuarlayın; fermuarı kilitlemek için fermuar tutacını aşağı doğru çevirin. Eğer ikinci bir çift eldiven giyiyorsanız, bunları ilk çiftin üzerine ve tulumun kollarını ve bilek kısımlarını kapatacak şekilde takın. Tüm açıklıkların ve birleşim yerlerinin -eldiven uçları ve başlığın yüz maskesiyle buluştuğu yüz çevresi de dahil olmak üzere- yapışkanlı bant ile kapatılmış olması tavsiye edilir. Bir başka çalışma arkadaşı tarafından giysinin doğru giyildiği ve tüm açıklıkların kapatıldığı kontrol edilmelidir.

Giysinin çıkarılması

Tek kullanımlık koruyucu giysilerin imha edilmesi ve çıkarılmasına üstün bir dikkat gösterilmezse, tulumun yüzeyinden kullanıcının cildine veya saçına ya da başka çalışanlara ve ailesine kirlilik geçme riski meydana gelir.

Koruyucu giysi kontaminasyondan arındırılmış bir yerde çıkarılmalıdır. Koruyucu giysi çıkarılmadan önce, tozun yayılmasını önlemek amacıyla eldiven ve botların temizlenmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde maske ve fermuar patı da temizlenmelidir. Yapışkan bant gibi herhangi bir koruyucu malzeme çıkarıldıktan sonra, hemen bu amaç için kullanılan kimyasal atık konteynırına atılmalıdr. Koruyucu eldivenler henüz çıkarılmamışken, kullanıcı,  tulumun dış kısmının başına değmemesine dikkat ederek başlığı çıkartmakla işe başlamalıdır. Tulumun fermuarını açın ve omuzlarınızın üzerinden aşağıya doğru sıyırın. Her iki elinizi de sırtınıza koyun ve iki kol tamamen çıkıncaya kadar aşağıya doğru çekin. Oturun ve ayakkabılarınızı çıkarın. Sonra tulumu tamamen çıkarana kadar dizlerinizden aşağıya doğru çekin (kontamine olmuş tarafa dokunulmadığından veya giysiyle temas edilmediğinden emin olun). Son olarak, tulumu çıkardığınız ambalajına koyun ve eldivenlerinizi çıkarın. Koruyucu giysi bertaraf edilirken, tehlikeli maddeyle temas etmeyi önlemek için, tulumu kirlenmemiş olan iç kısmından tutmak önemlidir. Giysi çıkarılırken bulunulan ortamda kontaminasyon oluşacağından bu alan da mutlaka temizlenmelidir. Alanı kontamine halde bırakmak sadece koruyucu giysiyi giyen kişi için değil aynı zamanda  ortamda bulunan diğer kişiler için de bir risk oluşturur.

Eğitim

Bazen öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. DuPont, kişisel koruyucu giysilerin nasıl giyileceği ve çapraz kontaminasyonu önlemek için giysinin nasıl çıkarılması gerektiği konularında bilgi vermek amacıyla müşterilerine ve distribütörlerine eğitim olanağı sunar. Sadece özel eğitim almış kişilerin giyme, çıkarma ve kontamine olmuş giysiyi bertaraf etme konularında yetkililendirilebileceği unutulmamalıdır.

İlave Bilgi

Tek kullanımlık koruyucu tulumların dünyası kafa karıştırıcı olabilir; özellikle, hangi malzemenin çalışanlarınıza en iyi korumayı sağlayacağını anlamaya çalışırken... Tyvek®’in fark yaratır. Hatta, SMS Polipropilen, Mikro gözenekli film ve Tyvek® arasındaki farkı açıklamak için bir dizi kısa bilgilendirici video oluşturulmuştur. Bu sayede, koruyucu giysinizi seçerken bilgiye dayalı bir karar verebilirsiniz:

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.

DuPont'un sacheter des ürünleri
Nereden alınır