SİTOSTATİK KONTAMİNASYON KORUMASI

 
 
 
General
Sitostatik

ONKOLOJİ İLAÇLARININ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞINMASI

Her yeni yıl, yeni umutları beraberinde getirmekle birlikte, kanser hastaları için de gelişim sağlar. Biyoloji, hasta bakımı ve yeni tedavi alanlarındaki ilerlemeler, dünyanın en büyük sağlık mücadelesinde savaşan temel unsurlardır. Kanser hücrelerini

yok eden tedavi gücü sayesinde sitostatik ilaçlar, onkoloji tedavilerinin en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Hastalar için hayat kurtarıcı özelliği olan aynı maddeler, bunları taşıyan kişilerin sağlıklı hücrelerine ise zarar verebilir. Üç adet koruyucu kıyafet vardır: Tyvek® IsoClean®, Tyvek® ve Tychem®, sadece kanser tedavisi gören hastalara güven vermez, aynı zamanda hastalara en kaliteli ilaçların uygulandığından emin olmak için sitostatikleri kontaminasyona karşı korur.

Çalışan koruması
İşverenler sitostatikle uğraşan çalışanlarını uygun teknik ve organizasyonel önlemlerle korumakla ve uygun kişisel koruyucu donanımı (PPE) sağlamakla yükümlüdür. Buna sitostatikle temasa girebilecek tüm çalışanlar dahildir: mal alımı ve hazırlanması, nakliyatı, uygulama ve yönetim ile bertaraf sırasında

"Şu anda geçerli olan direktifler, mevzuatlar ve kılavuzlar, tehlike içermesi sebebiyle bir sitostatik bölümünün tüm çalışanları tarafından koruyucu bir ekipmanın kullanılmasını şart koşar.

KKD, CE işareti1 taşımalıdır ve tehlike değerlendirmesinde yazılı olarak belirtilmelidir."- Onkoloji Eczacılığı Hizmeti Kalite Standartları, Avrupa Onkoloji Eczacılığı Derneği, Hamburg 2014

Sitostatiklerin hazırlanması sırasında en büyük tehlikeler şunlarla oluşur: tozlar (örn. kuru katılar içeren defolu enjeksiyon şişeleri durumunda), sıvılar (örn. çözünmüş maddenin transferi ve hazırlanması sırasında), aerosol oluşturma (örn. kuru katıyı çözerken) veya sitostatik içeren kaplar yanlışlıkla düşürülürse.

Ürün hazırlanması

Ürünler de insanlar tarafından oluşabilecek deri partikülleri, saç, hav veya giysilerden kaynaklanan başka partiküller gibi kontaminasyondan korunmalıdır.Ürünün bütünlüğü, ilgili aseptik prosedürler ve GMP kılavuzları, kişisel koruyucu ekipman ile aynı kiloyu taşır.

DuPont koruyucu kıyafet - her gereksinim için çözüm

Tek kullanımlık koruyucu kıyafet olarak Tyvek® IsoClean®, Tyvek® ve Tychem® ürün yelpazesi, her kullanım için sağlanan kanıtlanmış ve belgelenmiş bir bariyer korumasına sahip kontamine olmamış ve işlenmemiş gereç avantajına sahiptir. Tyvek® IsoClean® iş tulumları, özellikle temiz odalarda ve yüksek mikrobiyolojik koruma gerektiren kontrollü ortamlarda kullanım için tasarlanmıştır. Tyvek® yapımı koruyucu giysiler, aynı zamanda sitostatik üretimine dahil olan etkinlikler ve tehlike türüne bağlı olarak diğer farklı koruma seviyeleri için de uygundur. Tychem® 2000 C yapımı aksesuarlar, yüksek derecede maruz bırakılan vücut kısımları için inorganik kimyasallara karşı ilave bir koruma sağlar. Sonraki paragraflarda farklı uygulama türleri için uygun olan çözümleri sunup değerlendireceğiz.

 
 
 

DUPONT MARKALARI

DuPont™ Tychem® garments help protect industrial and public sector workers with

Tychem® Gıysılerı

Daha fazla oku
Tyvek® Protective Apparel by DuPont helps safeguard workers in many industries.

Tyvek® Koruyucu Giysiler

Daha fazla oku
 
 
 

BİLGİLER & FİKİRLER

Tyvek® ve Tychem® ile Sitostatik Kontaminasyon Koruması

Ürün koruması sağlamaya ek olarak Tyvek® ve Tychem® kimyasallardan koruma için Kategori III’ün gerekliliklerini de karşılar.

Daha fazla bilgi edin
 
 
 

VAKA ÇALIŞMALARI

Merck çalışanlarını kimyasallara karşı koruyucu yeni DuPont™ Tychem® 6000 F FaceSeal tulumla koruyor

Daha fazla bilgi edin

DuPont Protection Solutions, malt üretiminde dünya lideri olan Malteurop'un çalışanlarının korunmasını sağlıyor

Daha fazla bilgi edin