Isı ve alev tehlikesi nedir?

Isı ve alev tehlikesi nedir?

 
 
 

Birçok çalışma ortamında yüksek sıcaklık ve alev, çalışanlar için bir risk oluşturur. Aynı şekilde yanıcı maddeler, kimyasallar ve gazlar da tehlikeli olabilir. Bununla birlikte kullanıcı, ısı ve aleve dayanıklı doğru giysilerle ciddi yaralanmalardan ve hatta ölümden kurtulabilir.

Nomex® bazlı koruyucu giysiler; elektrik, yakıt veya kimyasallarla çalışılan alanlar da dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır. Ayrıca Formula 1 yarış pilotları ve ekiplerinin yanı sıra savaş pilotları ve diğer askeri personel tarafından da güvenle kullanılır. Markaya olan güveni, dünya çapında birçok itfaiyecinin günlük olarak Nomex® ile üretilen koruyucu giysiler giyiyor olması gerçeğinden daha fazla destekleyen hiçbir şey olamaz.

 
 
 

Alev geciktirici ve aleve dayanıklı arasındaki fark nedir?

Alev geciktirici ve aleve dayanıklı kumaşlar arasındaki en büyük fark, üretilme şeklindedir.

 
 
 

Alev Geciktirici

Alev geciktirici kumaşlar, aleve dayanıklı veya alev geçirmez değildir ancak yangının yayılmasını yavaşlatmak için tasarlanmışlardır. Kendini söndürme özellikli de olabilirler. Bu tür kumaşlar herhangi bir malzemeden üretilebilir ancak alev geciktirici olarak nitelendirilmesi için özel bir kimyasal işlemden geçmiş olmaları gerekir.

Isıya veya aleve maruz kalındığında kimyasal işlem, yangının yayılmasını bastırmak ve yavaşlatmak için gazları dışarı atar.

 
 
 

Aleve Dayanıklı

Nomex® aramid elyaf kullanılarak üretilen kumaşlar yapıları nedeniyle aleve dayanıklıdır. Bu kumaşlar erimez, damlamaz veya havada yanmayı desteklemez.

Nomex® aşırı ısıya maruz kaldığında özelliklerini değiştirir: Elyaf kalınlaşır ve aşırı ısıya maruz kalan çalışanlara ısı transferinden birkaç saniye daha korunma sağlar. Nomex® ürünlerinin bu reaksiyonu, çalışanların en çok ihtiyaç duyduğu anlarda ısı kaynağı ile deri arasındaki koruyucu bariyeri artırır. Üstelik, bu sağlam bariyer soğuyana kadar elastik ve esnek kalarak çalışanın hareketlerini kısıtlamadan ekstra koruma sağlar.

 
 
 

Aleve dayanıklı giysi standartları

DuPont, hayatı koruyan çok çeşitli tulumlar ve ürünler geliştirmek için şirketler, hükümetler, akademisyenler ve bilim insanlarıyla birlikte çalışır.Nasıl yapılacağını öğrenmek için önemli termal düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Keşfedin
 
 
 

Tested for the hazards you face

Thermo-Man® is the world’s most advanced life-size thermal burn evaluation system. Our Thermo-Man® units use state-of-the-art technology to demonstrate the durability and superior flame-resistance Nomex® delivers compared to other FR solutions.

See Thermo-Man® in action