Nomex® Nano Flex:İtfaiyeci koruması için denendi ve test edildi


 
 
 
 
 
 

Yangın endüstrisi, ilk müdahale ekiplerimizi daha iyi korumak için güçlü bir şekilde inovatif malzemeler üretmeye odaklanmıştır.DuPont™ Nomex® Nano Flex bu özellikleri sağlar.Koruyucu giysi sistemleri için ince, hafif, esnek ve mükemmel bir partikül bariyeridir.

Nomex® Nano Flex, aşağıdaki özelliklere sahip sürekli ve doğası gereği aleve dayanıklı koruma sağlayan küçük partiküllü elyaflardan üretilen elastik, dokumasız bir malzemedir:

 
 
 

DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-2_120x120px.jpg
Isı ve düşük termal iletkenlikten yüksek derecede yalıtım
DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-3_120x120px.jpg
Yüksek filtreleme verimliliği ve partikül engelleme özellikleri
DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-4_120x120px.jpg
Yüksek derecede nefes alabilme özelliği ve konfor
 
 
 

Nomex® Nano Flex, duman partiküllerine karşı önemli derecede koruma sağlar.Aslında, testler Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen başlıkların ve kompozitlerin* 150 yıkamadan sonra bile yüzde 99 partikül engelleme verimliliği (geleneksel başlıklara göre 4 kat daha iyi olan) sağladığını göstermiştir.
* 6,5 OSY Nomex® / 0,8 OSY Nomex® Nano Flex / 6,5 OSY Nomex®

Bu başlıkların zaman içindeki dayanıklılığı ve düzenli kullanımıyla ilgili endişeleri gidermek için başlıklar üzerinde ek testler yapılmıştır.

9 Ay Kullanımdan Sonraki Test Sonuçları

Yangın söndürme faaliyetlerinde 9 aylık düzenli kullanımdan sonra başlıklar geri alınarak test edilmiştir.Başlıklar sağlamlıklarını korumuş ve sınırlı aşınma ve yıpranma belirtileri göstermiştir. Bu, Nomex® Nano Flex'in 9 aylık düzenli kullanımdan sonra bile partikülleri engelleme özelliğini koruduğu anlamına gelir!

250 Giyme ve Çıkarmadan Sonraki Test Sonuçları

Başlıkların dayanıklılığını daha fazla test etmek için kapitoneli ve kapitonesiz de dahil olmak üzere farklı tasarımlara sahip üç farklı üreticinin başlıkları kullanılarak gerçekleştirilen 250 giyme ve çıkarmadan sonra iki yerel itfaiye istasyonunda bir test yapılmıştır.Her deneme, 250 giyme ve çıkarma döngüsünden ve ardından NFPA 1851'e uygun olarak önerilen 10 yıkama ve kurutma döngüsünden oluşmaktadır.Bu faktörlere rağmen başlıklar koruyucu performanslarını korumuştur.

Yıkama Sonrası Duman Kalıntılarına İlişkin Test Sonuçları
Aşağıdaki soruları yanıtlamak için Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen başlıklarda vaka çalışmaları yapılmıştır:

Vaka 1:Yıkama işlemi, partikülleri, partikül engelleyici başlıkların bariyer katmanından uzaklaştırır mı?
Vaka 2:Düzenli kullanım ve yıkama sonrasında normal yangın söndürme koşullarında Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen başlıklarda belirli tehlikeli kimyasalların bulunup bulunmadığı.

Vaka 1: Yıkamadan Önceki ve Sonraki Görsel İnceleme
Durum:Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen prototip başlık, bir yangın eğitimi akademisinde 40 dakikalık ani alevlenme eğitimi uygulaması için giyilmiş ve ardından test için DuPont™ ekibine gönderilmiştir.  

Sonuçlar:Aşağıda, yıkamadan önce ve sonra 5x mikroskop altında görüntülenen başlık numuneleri gösterilmektedir.

 
 
 

Başlığın alındığı haliyle dış katmanı
Başlığın alındığı haliyle dış katmanı
Başlığın yıkmadan sonraki dış katmanı
Başlığın yıkmadan sonraki dış katmanı
Alındığı haliyle Nomex® Nano Flex partikül koruyucu katman
Alındığı haliyle Nomex® Nano Flex partikül koruyucu katman
Yıkamadan sonra Nomex® Nano Flex partikül koruyucu katman
Yıkamadan sonra Nomex® Nano Flex partikül koruyucu katman
 
 
 

Vaka 2: Partikül Engelleyici Başlıkların 12 Kimyasal Altındaki Analizi
Durum:Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen ve piyasada bulunan üç başlık, yaklaşık 9 ay boyunca profesyonel itfaiyeciler tarafından kullanılıp yıkanmış ve ardından analiz için DuPont™ ekibine gönderilmiştir.

Sonuçlar:Bu başlık numuneleri, itfaiyecilerin sıklıkla maruz kaldığı kimyasal maddeler için analiz edilmiştir. Sonuçlar aşağıda verilmiştir.

 
 
 
 
 
 

Genel olarak bu teknoloji, itfaiyecilerin partiküllere maruz kalmalarını azaltmaya ve konforu optimize ederek ısı stresini en aza indirmek için olabildiğince nem ve hava sağlamaya yardımcı olmaya çalışır.

Nomex® Nano Flex kullanılarak üretilen başlıkları satın almak için lütfen şu adresi ziyaret edin:

 
 
 

Alpex Protection

Parc d'activités Stelytec Zone B8
F-42400 SAINT-CHAMOND
France
+33 (0)4 77 53 88 56
www.alpex.fr/home

Alpex Protection
Bristol Uniforms Ltd

Wathen Street Staple Hill
Bristol BS 16 5LL
United Kingdom
+44 117 956 31 01
enquiries@bristoluniforms.co.uk
www.bristol-uniforms.com

Bristol Uniforms Ltd
Fuchshuber Techno-Tex GmbH

Wilhelmstrasse 160-164
BSU Gewerbepark 72805 Lichtenstein
Germany
+49 71 29 69 15-0
info@fttex.com
www.fttex.com

Fuchshuber Techno-Tex GmbH
PGI Safety Ltd

Unit 5, Albert Edwards House,
The Pavilions, Preston, PR2 2YB, United Kingdom
+44 (0)1772 379949
info@pgi-safety.com
www.pgi-inc.com

PGI Safety Ltd
HUBERT SCHMITZ GmbH S-GARD® Schutzkleidung

Aphovener Straße 75-77
52525 Heinsberg
Germany
+49 2452 9909-30
bruno.schmitz@s-gard.de
www.s-gard.de

HUBERT SCHMITZ GmbH S-GARD® Schutzkleidung
Viking Life-Saving Equipment A/S

Saedding Ringvej P.O. Box 3060
6710 Esbjerg V
Denmark
+45 76 11 81 00
viking@viking-life.com
www.viking-life.com

Viking Life-Saving Equipment A/S
Heinrich Vorndamme O.H.G.

Teichweg 6 Postfach 2355
32805 Horn-Bad Meinberg
Germany
+49 52 34 89 66 0
info@isotemp.de
www.isotemp.de

Heinrich Vorndamme O.H.G.
 
 
 

Sorumluluk Reddi:DuPont, Nomex® Nano Flex üreticisidir ve itfaiyeci başlıkları tasarlamaz veya üretmez.Bu bilgiler, itfaiyeci başlıkları hakkındaki mevcut bilgilerimize dayanır ve yeni bilgiler edinilmesi halinde düzeltmeye tabi olabilir.Bu konuda ürününüze ve kullanım amacınıza daha uygun olan diğer bilgi kaynaklarını araştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Yangınların niteliği çok farklı olabilir.Bu nedenle, partikül bariyeri başlıkları dahil olmak üzere itfaiyeci KKD'lerinde mümkün olan her türlü kimyasal kalıntıyı gösteren veriler oluşturmak oldukça zordur.Kirli bir başlığın kontaminasyon türleri ve seviyeleri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.Bu vaka çalışmalarındaki koşullar, gerçek durumlarda karşılaştığınız koşullara benzemeyebilir.

Kişisel koruyucu donanımın yeterli şekilde temizlenmesi için nelerin gerektiğini belirlemek üzere "Temiz Ne Kadar Temizdir?" NFPA projesindeki ilkeleri sürekli gözden geçiriyoruz.

DuPont tarafından sağlanan ve bu içeriğe dahil edilen test verilerinin yorumlanmasından ve test verileri ile gerçek hayattaki yangın olayları arasındaki ilişkiye yönelik tüm sonuçlar ve önerilerden tek başına kullanıcı sorumludur.KULLANIM KOŞULLARI KONTROLÜMÜZ DIŞINDA OLDUĞUNDAN DUPONT, HERHANGİ BİR TİCARİ GARANTİ VEYA BELLİ BİR KULLANIMA UYGUNLUK GARANTİSİ VERMEZ VE BU BİLGİLERİN KULLANIMIYLA BAĞLANTILI HİÇBİR SORUMLULUĞU KABUL ETMEZ.Bu bilgiler, kullanıcı veya başkaları tarafından reklam, tanıtım, yayın veya başka herhangi bir ticari amaçla kullanılmak üzere tasarlanmamıştır ve mevcut ticari markalar veya patentler kapsamında faaliyet göstermeyi amaçlayan bir lisans olmayıp aksi ihlal nedenidir.