Katman Sistemleri

 
 
 
General
Nomex® Katman Sistemleri
DPT_Nomex_Photo_Article_Meeting NFPA 70E Standards_Content
 
 
 

Nomex® malzemelerle Yüksek Ark koruması

Enerji, otomotiv, petrol ve gaz ve madencilik endüstrilerinde elektrik işleri yapan çalışanlar, yüksek enerjili ark tehlikesi olaylarına karşı kişisel korumaya ihtiyaç duyar.

Ark parlaması tehlikeleri, kullanıcının ihtiyacına bağlı olarak her ikisi de farklı karakteristiklere ve özelliklere sahip olan ark parlaması giysileri veya katman sistemleri ile önlenebilir.

Ark Parlaması Giysileri

Ark parlaması giysileri oldukça etkilidir ve kullanım kolaylığı sunar. Genellikle, tam vücut korumasının yanı sıra başlık, eldiven, giysi ve bazen de ayakkabıları içerebilen belirli bir olay enerjisi düzeyine göre derecelendirilmiş kitler şeklinde kullanıma sunulurlar. Eksiksiz bir sistem, her bileşenin bağımsız olarak seçilmesi sonucunda oluşabilecek hata şansını ortadan kaldırır.

 
 
 
DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03
 
 
 

KATMAN SİSTEMLERİ

Bazı son kullanıcılar, görevleri için ihtiyaç duydukları arzu edilen koruma katmanını oluşturmak üzere kendi temel katmanlarını seçme esnekliğini tercih ederler. Bu, çalışanın konforunu ve işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için günlük olarak temel bir katman giymelerine ve gerektiğinde bu katmanı ek koruma katmanları ile desteklemelerine olanak tanır.

Katman sistemi, geleneksel yüksek korumalı ark giysileri yerine gerekli ATPV koruma düzeyine ulaşana kadar birbirinin üzerine gelen bağımsız, ark derecelendirmesine sahip giysi katmanları giyilmesidir. Katmanlar bağımsız olarak veya birlikte giyilebilir ancak önemli olan, katmanların bir sistem olarak birlikte test edilmesidir.

Örneğin, 4 cal/cm2 pantolon ve gömlek üzerine 8 cal/cm2 tulum giyilmesi, sistemin 12 cal/cm2 koruma düzeyi için yeterli olacağı anlamına gelmez. Ark derecelendirmesini belirlemek için sistem birlikte test edilmelidir.

DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03

NOT: Katman sistemi, korumadan ödün vermeden katmanların kullanımdan sonra tekrar tekrar yıkanabilmesine olanak tanır. Ayrıca katman sistemi, geleneksel ark derecelendirmesine sahip giysilerden daha düşük maliyetli olduğundan her kullanıcı kendi giysisine sahip olabilir. Kullanıcıların düzgün bir şekilde korunmasını sağlamak için katman sistemi hakkında bilgi sahibi olmanın önemi unutulmamalıdır.

Çalışan, birincil ark koruyucu giysilerinin üzerine kimyasal koruyucu giysi giyebileceğinden katman sistemi, ark tehlikelerine ek olarak toksik kimyasallar gibi tehlikelerden korunmaya ihtiyaç duyulduğunda da etkili olabilir.

DUPONT NOMEX®

DuPont, çok katmanlı sistemler ve yüksek korumalı ark giysilerinin üretiminde çeşitli malzeme seçenekleri sunar.

DuPont™ Nomex®, farklı endüstrilerdeki ve çalışma ortamlarındaki kullanıcıların uygun şekilde korunmasına yardımcı olur. Nomex®, ani bir alev alma riskine ve elektrik arkı tehlikelerine maruz kalan endüstriyel çalışanların ihtiyaç duyduğu doğal korumayı ve gelişmiş konfor ve dayanıklılığı sağlayarak 50 yılı aşkın bir süredir çalışanlar arasında güvenilirliğini korumaktadır.

Birden çok DuPont malzeme katmanının eklenmesi, yüksek ark derecelendirmeleri sağlayabilir. Bu tür kombinasyonlar, katman çözümlerinin yanı sıra ark parlaması giysilerinin üretiminde de kullanılabilir.

Aşağıdaki tabloda, Nomex® kullanılarak üretilen test edilmiş bazı katman kombinasyonları gösterilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Nomex® hesap yöneticinizle iletişime geçin.

DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03
 
 
 

Burada belirtilen bilgiler, ücretsiz olarak sunulmaktadır ve DuPont'un güvenilir olduğunu düşündüğü teknik verilere dayanmaktadır. Bu bilgiler, kendi risklerini gözetecek teknik uzmanlığa sahip kişilerin kullanımına yöneliktir. Kullanım koşulları kontrolümüzün dışında olduğundan, DuPont, bu bilgilerin kullanımına ilişkin açık veya zımni hiçbir garanti vermez ve sorumluluk üstlenmez. Bu belgede yer alan hiçbir bilgi, herhangi bir patent veya ticari markanın altında faaliyet gösterme lisansı veya bunları ihlal etme önerisi anlamına gelmez.

 
 
 


Partnership for Electrical Safety'nin üyesi olmaktan gurur duyuyoruz

Ark Dereceli (AR) ve Aleve Dayanıklı (FR) giysiler ve Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) sektöründeki lider şirketler, enerji verilmiş elektrikli ekipmanla çalışan yüz binlerce Türk çalışanın uygun şekilde donatılmasını ve bu çalışanların elektrik ark parlaması tehlikelerine karşı korunmasını sağlamak için çaba harcamaktadır.

 
 
 

İmalat ve ulaşım için Nomex® kumaş

Zorlu işler daha fazla koruma gerektirdiğinden Nomex® kumaş, imalat ve ulaşım çalışanlarının karşılaştığı tehlikeler için kanıtlanmış FR ve ark parlaması çözümleri sunar.

Keşfedin
 
 
 

Enerji endüstrisi için Nomex® kumaş

Nomex® kumaş, hayatlarını tehlikeye atan elektrik teknisyenleri, kablo tesisatında ve elektrik hatlarında çalışanlar için üstün ark parlaması koruması sağlar.

Keşfedin