Nomex® Nem Yönetimi Avantajları

Makale
Makale
Nomex® Nem Yönetiminin Avantajları
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

Koruyucu kıyafetlerin verimliliğini ve giyilebilirliğini belirleyen, konfor ve görünüş gibi güvenlik dışında faktörler de vardır.

Nem yönetimi, giyenin konforu üzerinde bir etkiye sahiptir ve nesnel olarak ölçülebilmektedir. Nem yönetimi için geçerli olan kriterlerden biri, nemin kumaş yapısı aracılığıyla buharlaşması ya da terle atılmasıdır. Buğuya Karşı Korunmuş Kızgın Plaka Deneyi yöntemi (ISO 11092) bir maddenin su buharını geçirmeye olan ve Ret (m².Pa/W'deki su buharı direnci) cinsinden ifade edilen direncini ölçmektedir. Bir kumaşın nem yönetimi performansı aynı zamanda hava geçirgenliğinden, yani havanın içinden geçmesine izin verme kapasitesinden de etkilenmektedir (ISO 9237'ye göre test edilmiştir). Hava geçirgenliği (litre/m²/sn olarak ifade edilir), konforun önemli bir ölçütüdür; çünkü havanın, giyenin cildinde kuru bir his bırakacak şekilde kumaştan geçerek cildin etrafında dolaşmasını etkilemektedir.

Nomex® elyaftan yapılan tek katmanlı kumaşlar, alev geciktirici kimyasallarla işlem gören pamuk ya da pamuk karışımlı kumaşlardan daha iyi nem yönetimi özellikleri barındırabilir. Benzersiz, köpek kemiği şekli elyaf, kılcallık özelliği sayesinde elyaf boyunca nemin iyi bir şekilde taşınmasına olanak sağlar.

Nomex® elyaftan yapılan tek katlı tipik kumaşlar, yüksek hava geçirgenlik düzeylerini 200 yıkamadan sonra bile korumaya devam ederler. Pamuk bazlı kumaşlar yıkandıkça kalınlaşır ve yaklaşık 50 yıkamadan sonra, kumaş çektiğinden dolayı hava geçirgenliklerini önemli ölçüde kaybeder.

Test sonuçları
Ter emiş süresi ve 1 dakikadan sonraki ter yayılımı, Kişisel Koruyucu Ekipmanda kullanılacak kumaşın ter yönetimi değerlendirmesine katkıda bulunan etmenlerdir.
Ter emiş süresi, bir damlanın kumaşta yayılması için geçen süreyi gösterir. Bir dakikadan sonraki ter yayılımı, sıvının 1 dakika sonunda yayılmış olacağı yüzey alanını ifade eder.

Tegewa Düşme Testi

 
 
 

Kumaş yapısı, dokuma tipleri ya da bitirme uygulamaları, kumaşın hava geçirgenliğin ve nem yönetim kapasitesini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple, DuPont yalnızca Avrupa'dan, kalitesi kanıtlanmış Nomex® Ortakları  ile çalışmaktadır.

 
 
 

DuPont KKD ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak kitaplığı

DuPont KKD ile ilgili teknik bilgileri, videoları, web seminerlerini ve vaka çalışmalarını burada bulabilirsiniz.

DuPont ürünlerini nereden satın alacağınızı öğrenin
Nereden satın alınır