Çalışanlarının güvenliğini sağlamak için Tours Métropole Val de Loire DuPont Koruma Çözümleri'ne güvendi

Vaka Analizi
Vaka Analizi
Çalışanlarının güvenliğini sağlamak için Tours Métropole Val de Loire DuPont Protection Solutions'a güvendi
Öne Çıkan Markalar
 
 
 
DuPont garments protect sanitation workers from multiple safety risks
 
 
 

Belediyeler Arası İşbirliği Kamu Kuruluşu, Tours Métropole Val de Loire arıtma konusunda büyük uzmanlığa sahipti. Mart 2017 itibariyle dağıtımından bakımına tüm alanları kapsayacak şekilde su yönetiminin kontrolü kendilerine verildi. Arıtma Müdürlüğü'ne verilen bu görev kapsamında, atık su toplama şebekesinin bakımı ve genişletilmesinin yanı sıra, Métropole'ü oluşturan 22 bölgenin sakinlerine kaliteli su ulaştırma görevlerini üstlendiler.

Şebekeye yapılan müdahaleler genellikle karmaşık ve tehlikeli. Bu kapalı alanlarda çalışan görevlileri ölümcül olabilecek kazalardan korumak amacıyla belediyelerin gerçek bir güvenlik kültürüne sahip olması gerekiyor. Tüm bu riskleri dikkate alan Tours Métropole Val de Loire'ın HSE (Hijyen Güvenlik Çevre) hizmeti, temizlik operasyonlarında görev alan kanalizasyon işçilerini korumak üzere DuPont Koruma Çözümleri'nin Tyvek® 800 J kıyafetini tercih etti.

 
 
 
DuPont garments keep sanitation workers dry and safe
 
 
 

Arıtma : Çevrenin korunmasında hayati bir görev


Evlerde kullanılan ve yağışlarla gelen suların toplanmasını sağlayan kanalizasyon sistemi, atık suların doğal çevreye akıtılmasından önce temizlenmek üzere arıtma tesislerine taşınmasına olanak tanır.

Tours'da, arıtma şebekesi yer çekimiyle akış sağlayan 1.212 km uzunluğunda kanallardan oluşuyor ve şu görevleri yerine getiriyor:

 
 
 
DuPont coveralls help protect against the unique challenges of sanitation work
 
 
 

- Atık suları pompalama istasyonlarına ve bölgedeki 16 atık su işleme tesisine taşımak,
- Mazgallardan ve havalı tamponlardan alınan yağışların doğrudan akarsulara tahliye edilmesi.


Taşkın ve sel riskini sınırlandırmak için arıtma sistemlerinin izlenmesi, bakımı ve temizlenmesi çok önemlidir. Tours Métropole Val de Loire'ın arıtma şebekesinde çalışan 30 kişilik ekip, bu rolü yerine getiriyor.

 
 
 
 
 
 

Tours Métropole Val de Loire : Çalışan insanların güvenliği konusunda örnek olan bir bölge


Kanalizasyon ve yağış tahliye şebekelerinin bakımından, izlenmesinden, ve temizlenmesinden sorumlu arıtma çalışanları, şebeke ne durumda olursa olsun çok sayıda tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, Tours Métropole Val de Loire'da 10 yıldır HSE (Sağlık-Emniyet-Çevre) önleme uzmanı ve CATEC (kapalı alanlarda çalışma ehliyeti) eğitmeni olarak çalışan Franck Deruelle, « HSE (Sağlık-Emniyet-Çevre) hizmeti şebekelerin, menfezlerin ve pompalama istasyonlarının tüm özelliklerini dikkate alarak isabetli bir risk değerlendirmesi yapmak zorunda », diyor.

Su ve atık su çalışmalarının getirdiği tehlikeler arasında, özellikle kapalı alanda faaliyet gösterme zorunluluğu, ulusal tavsiye belgeleri R 447 - R 472'deki olumlu uygulamaların benimsenmesini gerekli kılıyor. Profesyonel risklerin önlenmesi alanındaki eğitim merkezinde Tours Métropole Val de Loire, bu riskli alanlarda çalışan tüm ekiplerine kapalı alanlarda faaliyet gösterme eğitimleri veriyor. Tavsiye belgelerinin yayınlanmasından çok önce başlayan bu yaklaşım, çalışanların güvenliğinin sağlanması konusunda Tours'u Fransa'ya öncülük eden bir kent haline getiriyor.

Her müdahale sırasında, çalışanlar farklı aşamaları titizlikle gerçekleştirmelidir. Franck Deruelle tarafından sürekli takip edilen bu prosedür, boğulma, yüksekten düşme, oksijensiz kalma gibi tüm ciddi riskleri önlemeyi hedefliyor...

Kanalizasyon çalışanları: Pek çok riskle karşılaşan bir meslek dalı


Kanalizasyon çalışanlarının işini zorlaştıran tehlikeler arasında şebekelerdeki fareler, örümcekler, yılanlar ve NAC (Egzotik Evcil Hayvanlar) bulunsa da özellikle bakteriyolojik ve kimyasal risklerin önemli olduğu söylenebilir.

Tıkanmasını önlemek üzere şebekenin hidro-kürleme aspiratörü yardımıyla açılmasını gerektiren bir yağış tahliye hattının temizliği sırasında kanalizasyon çalışanları, son derece nemli bir atmosferde, dizlerinin üzerinde veya yere uzanarak çalışmak zorundadır. Yağmur suyu kanallardan akarken sokaklardaki çöplerin, toprağın ve yaprakların yanı sıra tehlikeli mamullerin istenmeyen veya kazara gerçekleşen sızıntılarını da beraberinde taşır. İşçiler böylece kimyasal risklerle karşı karşıya kalır. Kanalizasyon çalışanları, parafini ortadan kaldırmak ve birikmesini önlemek üzere atık su işleme istasyonlarındaki ızgaraları, duvarları ve zemini yüksek basınçlı bakteri öldürücü ürünle temizlerken de aynı risklere maruz kalır.

Franck Deruelle'in altını çizdiği gibi, bu sıra dışı koşullarda hiçbir şey şansa bırakılmamalıdır: « Şebeke temizlemek insanı fiziksel ve psikolojik olarak yıpratır. Çalışanlarımızın sağlığını korumak için, onlara rahatça çalışma imkanı sunmak şart. Bu da giyecekleri Kişisel Koruma Donanımlarının seçiminin yanı sıra, eğitim vermeyi gerektiriyor ».

DuPont Tyvek® 800 J : Kanalizasyon çalışanları tarafından test edilen ve onaylanan kıyafet


Yüksek risk taşıyan mesleklerdeki uzmanlığı nedeniyle kişisel koruma donanımlarını yakından tanıyan Franck Deruelle'e göre, DuPont Koruma Çözümleri « eşsiz bir itibara ve kaliteye sahip ». Tours Métropole Val de Loire'ın kanalizasyon çalışanlarına her koşulda iş güvenliği sağlamayı amaçlayan Franck Deruelle, koruyucu kıyafet olarak  Tyvek® 800 J'ye güvendi: « Bu kıyafeti atık su işleme merkezlerini, şebekeleri, pompalama istasyonlarını, bazı su tanklarını ve su kulelerini temizlerken kullanıyoruz ».

Mükemmel bir mekanik kuvvetin yanında kimyasal ve biyolojik risklere karşı etkili bariyer sunan Tyvek® 800 J, bu kapalı alanlarda ve yüksek nemde güvenle çalışmak için gereken tüm kriterlere uygun. Franck Deruelle'in belirttiği gibi: « Koruyucu kıyafet aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklı olmalı. Ancak bunun yanında, çalışanlarımız sıra dışı poziyonlarda (diz çökerek, çömelerek, yatarak) çalıştığı için aşırı gerilmeye de dayanıklı olmalı. Bu kıyafet, ilk dakikalardan itibaren zorlu sınamalarla karşılaşacak. Bağlantı yerleri çok sıkı tutmalı. Dikişli ve bantlı bağlantı yerleri sayesinde çok dayanıklı olan DuPont Tyvek® 800 J modeli, bizim işimiz için akla en yatkın seçimdi ».

Franck Deruelle'e göre Tyvek® 800 J kıyafetin bir diğer avantajı da son derece korunaklı olmasının yanında nefes almakta kolaylık sağlaması: « çalışanlarımız için Tyvek® 800 J koruyucu kıyafeti giymek, 5 ila 10 cm, hatta daha fazla su birikintisinin bulunduğu şebekelerde çalışırken su geçirmezliği garanti etmenin yanı sıra, nefes almaya olanak tanıyor ». Kanalizasyon işçileri, yeni donanımlarının getirdiği kolaylıktan memnun: « Kıyafetin tasarımı en dar alanlarda bile hareket özgürlüğü sağlıyor. Kolayca giyilmesinin yanında, fermuarları, el bileklerinde sıyrılmayı limitleyen parmak lastikleri ve başlığı son derece dayanıklı ».

Elektrostatik deşarja karşı da koruma sağlayan (EN 1149-5 standartları kapsamında) kıyafet için Franck Deruelle şöyle diyor: « Tyvek® 800 J modeli, kanalizasyon işçilerimizin güvenliğini başarıyla sağlamasının yanında, kalitesi ve çalışmayı güçleştiren alanlarda kolayca taşınması sayesinde tüm ihtiyaçlarımıza yanıt veren bir ürün ».

DuPont Koruma Çözümleri'nin koruyucu kıyafetlerinin kalitesine ikna olan Tours Métropole Val de Loire arıtma hizmetleri, yakında çalışanlarını Yüksek Görünürlük sağlayan Tyvek® 500 HV ile donatacak. Bu kıyafet de kendisini saha çalışmalarındaki performansıyla kanıtladı. Kimyasallara karşı korumanın yanında en yüksek görünürlük sınıfına (sınıf 3) sahip bu kıyafet, hidroküratörden sorumlu çalışanlar tarafından, ayrıca bazı gece çalışmaları sırasında kullanılacak.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.