Önce Güvenlik Kavramını Öğrenme

Vaka Analizi
Vaka Analizi
Heraeus Quarzglas Güvenlik Eğitimi | DuPont
Öne Çıkan Markalar
 
 
 

Heraeus Quarzglas'ta güvenlik en yüksek önceliğe sahip konulardan biridir. Güvenlik prosedürleri ve DuPont Nomex®elyaftan yapılan koruyucu giysilere ek olarak, firma çalışanlarının güvenli çalışma uygulamalarının önemi konusunda üst düzeyde bir farkındalığa sahip olmak için eğitimli olmaları gerçeğine güvenmektedir. Eğitim çalıştayına kısaca göz atıldığında bunun basit bir yolla nasıl elde edilebileceği görülebilir.

Dünya çapında büyük bir kuvars cam üreticisi olarak Heraeus Quarzglas, güneş enerjisi endüstrisi, yarı iletken endüstrisi ve telekomünikasyon alanlarında uygulamalar için yüksek teknoloji ürünler geliştirmekte, üretmekte ve işlemektedir. Üretim süreçlerinin çoğunda ortam fazla sıcaktır ve 2600 Santigrat dereceye kadar çalışma ortamı sıcaklıkları gerektirmektedir. Bu sebeple, teknik güvenlik önlemlerinin en uç noktada olması gerekmektedir. Süreçlerin çoğu tamamen otomatiktir. Uyarı işaretleri çalışanlara risk potansiyellerini hatırlatmaktadır. Bilgi panoları doğru işlemlere dikkat çekmektedir. Ve korunma için DuPont Nomex®'ten üretilen koruyucu giysiler giyilmektedir. Bunlarla birlikte çalışanlar, sorumlu davranışlarıyla mesleki güvenliğe en büyük katkıyı bizzat yapmaktadırlar. Böylelikle, sağlık ve güvenlik firmanın çıraklık programının merkezi bir bölümü haline gelir, bu bölüm üç alana odaklanmaktadır: Potansiyel tehlikelere dair farkındalığı artırmak, koruyucu ekipmanın anlamını kavramak ve önleyici davranışları öğrenmek.

Bir etki yaratmak için bir parça et pişirmek
Özellikle genç, deneyimsiz kişiler hata yapma riski altındadır. Bu sebeple, eğitimin hemen başlangıcında öğretilen şeylerden biri sıcak camın oluşturduğu tehlikedir. Firma, sözlerden daha iyi kavranabilen gerçekçi deneyimler ve görsel izlenimleri kullanır. Örneğin, bir masanın üzerine çiğ bir et parçası yerleştirilir ve üzerine ısıtılmış bir cam boru konur. Et parçası sıcak cama değer değmez, et parçasının içindeki su buharlaşır ve et tıslayarak küçülür. İnsan cildine neler olabileceğine dair bu örnek yeni çalışanlar üzerinde kalıcı bir izlenim bırakır; böylelikle dikkatlerinin pamuk tişörtler ve şortlar yerine koruyucu giysilere olan ihtiyaca odaklanmasını sağlar.

Profesyoneller tarafından giyilen PPE gibi
Eğitimi alan herkese aynı Kişisel Koruyucu Ekipman (PPE) verilir ve bu ekipman cam üretiminin sıcak alanlarında da giyilir. Son 12 yıldır şirkette Nomex®'ten üretilen koruyucu giysiler kullanılmaktadır; bu giysiler koruyucu giysi uzmanı ROFA tarafından üretilmekte ve Werner Reitz GmbH aracılığıyla elde edilmektedir. Giysiler ısı ve aleve karşı son derece iyi koruma sağlamaktadır ve alev almayan pamuktan üretilen giysilere kıyasla önemli ölçüde daha hafiftir. Neredeyse normal iş kıyafeti olarak giyilebilecek kadar rahattır. Ayrıca geniş hareket özgürlüğüne olanak sağlamaktadır. Bu da manuel faaliyetler ve cam üflemeyi kapsayan hassas koordinasyonlu işler için açık bir avantajdır. Hafif koruyucu giysinin bir diğer avantajı da daha fazla konfordur. Bu da fiziksel sağlık için iyi olmasının yanı sıra, işe daha fazla dikkat verilebilmesi için başın serbest olmasını da sağlamaktadır. Bu da, Nomex®'ten üretilen giysiler Heraeus Quarzglas'ta kullanılmaya başlanmasından bu yana kayıtlara geçen daha az mesleki kaza olması anlamına gelmektedir. Akılda tutulması gereken ilave bir motivasyon faktörü daha vardır: Eğitim alan kişiler tıpkı profesyoneller gibi koruyucu giysi giydiklerinde, kendilerinin firma için, en az kendilerinden eski çalışma arkadaşları kadar önemli olduklarını hissetmektedir.

Koruyucu giysi işlevini nasıl yerine getirir?
Eğitim alan bir kişiye koruyucu giysi verildiğinde, kişiye aynı zamanda giysinin işlevini nasıl yerine getirdiğine ve giysiden nasıl bir koruma bekleyebileceğine dair açıklamalar yapılır. İşleme sırasında erişilen aşırı yüksek sıcaklıklar, polyester ya da pamuktan yapılan normal iş kıyafetlerinin kullanımına imkan tanımamaktadır, bu tür giysiler sıcak ya da sıvı camla temas ettikleri anda alev alır ya da ciltle kaynaşırlar. Bunun aksine, firmada giyilen, Nomex®'ten üretilen giysiler, çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında bile alev almaz özelliklerini korur ve erimez. Aşırı sıcaklıklara maruz kaldığında, Nomex® elyafın içindeki hava cepleri şişerek ısı ve deri arasındaki yalıtımı arttırır. Bu, deri ve ısı kaynağı arasında bir koruyucu bariyer yaratır ve böylece yanıkları engellemeye yardımcı olur. Bu önemli hususlar eğitim alanlar tarafından ne kadar iyi anlaşılırsa, PPE'nin kullanılma sebebine ve bunu doğru şekilde giymenin gerekliliğine dair farkındalıkları da o kadar artar.

Koruyucu giysilerin limitleri
Yine de, koruyucu giysilerin yanlış kullanımını engellenmesi için, eğitim alanların en iyi PPE'lerin bile sınırları olduğunu anlamaları gerekir. Giyenlerin, PPE bir acil durumda koruyuculuk sağlayacak olsa da, bu korumanın sınırsız olmadığını akılda tutmaları gerekmektedir. Bu sebeple, giysilerin yalnızca ayırma özelliğini değil, sağlayabilecekleri termal yalıtım düzeyini de göz önünde bulundurmak önemlidir.

DuPont™ Thermo-Man®
üzerinde aleve maruz bırakma testi. Thermo-Man® testi, giysinin aleve maruz kalmaya dayanıp dayanamayacağını, ısının giysiden deriye ne ölçüde iletileceğini, giysinin kalitesini ve de bunun giyen için yaratabileceği sonuçları ortaya koymaktadır. Bu tür bir test Heraeus Quarzglas'ta kullanılan Nomex®'ten üretilen giysiler üzerinde de gerçekleştirilmiştir. Test sonucunda, giysinin dış katmanının alevlere maruz kalma sırasında yırtılmadığı, ancak pamuk bir giysinin tamamen yanıp kül olduğu ortaya konmuştur. Bu da, Nomex®'ten üretilen giysilerin aleve doğrudan maruz kalmanın etkilerine karşı cilt için daha iyi bir koruma sağladığı anlamına gelmektedir.

 
 
 

DuPont ™ SafeSPEC ™ ile uygulamanız veya endüstriniz için doğru koruma ürününü bulun
SafeSPEC™

SafeSPEC ™ ile otomotiv endüstrisi için koruyucu giysi çözümleri bulun.

DuPont PPE ile ilgili teknik bilgilere, videolara, web seminerlerine ve vaka çalışmalarına göz atın
Kaynak merkezi

Burada DuPont KKD'leri hakkında teknik bilgiler, videolar, web seminerleri ve örnek olay incelemelerini bulabilirsiniz.